ECM, 2022

Czwartym albumem swojej grupy Acoustic Unity, norweski perkusista Gard Nilssen debiutuje jako lider pod szyldem wytwórni ECM. W triu towarzyszą mu saksofonista i klarnecista André Roligheten oraz kontrbasista Petter Eldh.
Trio spotkało się rok temu w Studios La Buisssonne we Francji, jednej ze stałych ecm-owskich lokalizacji. Na płycie znalazło się ostatecznie jedenaście utworów, a cały album trwa trzy kwadranse. Przeważają w wyborze kompozycje Nilssena oraz Rolighetena, a także wspólne dzieła obu panów. Petter Eldh dołożył do kompletu dwa swoje utwory. Cała trójka zna się znakomicie i wielokrotnie współpracowała ze sobą w najprzeróżniejszych konfiguracjach. Nilssen i Roligheten są przyjaciółmi z dzieciństwa. W komplecie spotkali się po raz pierwszy w Nordic large ensemble for young musicians prowadzonym przez Django Batesa. Roligheten i Eldh, poza niniejszym triem, są również członkami rewelacyjnej Supersonic Orchestra, także prowadzonej przez Garda Nilssena.
W muzyce tria można odnaleźć fragmenty, które są echem inspiracji twórczością znakomitych poprzedników w jazzowym dziele. André Roligheten wymienia przy tej okazji Johna Coltrane’a, Archiego Sheppa czy też Ornette’a Colemana – wpływ tego ostatniego najczytelniejszy jest w “Influx Delight”. Fantastycznie słucha się klarnetu w lekko onirycznym “Dreignau”. Ogromne wrażenie robi “The Other Village”, w którym Roligheten powraca wspomnieniami do dźwięków śródziemnomorskich dud, grając równocześnie na tenorze i sopranie. W finałowym “The Room Next To Her” muzyk sięga z kolei po saksofon basowy.
Lider tria wspomina natomiast jako swoich mistrzów Tony’ego Williamsa, Elvina Jonesa, Eda Blackwella, Roya Haynesa, Jacka DeJohnette oraz Paula Motiana – tego ostatniego przywołując w tytule kompozycji “Lokket til Jon, og skjerfet til Paul”. Nie zabrakło na płycie także bardziej osobistych dedykacji, dla dzieci muzyków: “Spending Time with Ludvig” oraz “Til Liv”. “Acoustic Dance Music” jest za to formą mini-protestu przeciw postępującej dominacji elektronicznej muzyki tanecznej.
Gard Nilssen Acoustic Unity działa z sukcesem od ośmiu lat, a współpraca z ECM bez wątpienia pozwoli triu na jeszcze wyraźniejsze zaznaczenie swojej obecności na muzycznym rynku. A prezentowana przez nich mieszanka liryzmu, nordyckiego folku i intrygującej awangardy niewątpliwie na to zasługuje. Świetna płyta.