Manel Fortià Trio  „Despertar”

Microscopi, 2022

Barceloński kontrabasista Manel Fortià powraca do swojego czteroletniego pobytu w Nowym Jorku prezentując inspirowaną wspomnieniami ze światowej stolicy jazzu, debiutancką płytę swojego tria.

W nagraniu albumu towarzyszyli Fortii dwaj cenieni europejscy muzycy. Hiszpański pianista Marco Mezquida współpracował między innymi z Lee Konitzem i  Dave’m Liebmanem. Jest laureatem wielu branżowych nagród. Siedem lat temu wraz z Fortią nagrali, ciepło przyjęty przez krytykę, duetowy album. Trio uzupełnia francuski perkusista  Raphaël Pannier, który nagrywał i koncertował z Miguelem Zenónem, Aaronem Goldbergiem i  François’em Moutinem. Pannier również miał już okazję nagrać przed kilku laty album z  Fortią.

Płyta dostępna jest na Bandcampie: https://manelfortia.bandcamp.com/album/despertar

Manel Fortià pośród inspiracji wymienia artystów związanych zarówno z kulturą rodzinnego kraju jak i jazzowych wielkich mistrzów. W swoich wypowiedziach zwraca uwagę na Charliego Hadena, Keitha Jarretta, Maurice’a Ravela czy też Paco de Lucíi’ę.  Dziedzictwo tych artystów znajduje odzwierciedlenie w muzyce tria, łączącej tradycję mainstreamowego jazzu z liryczną tajemniczością kultury śródziemnomorskiej.

Na albumie znalazło się dziewięć autorskich kompozycji lidera tria. Cała muzyczna opowieść rozpięta jest pomiędzy rozpoczynającym album „Dormir” (Zaśnięcie), a finałowym „Despertar” (Przebudzenie). Jednak nie należy spodziewać się, że muzyczne marzenia w jakie wprowadza nas zespół będą przebiegać w całości w całkowicie sennych nastrojach.  Znalazło się pośród nich miejsce także na całkiem energetyczne retrospekcje, jak chociażby w „Circular” rozpędzającym się niczym przywołany w podtytule pociąg na lotnisko, czy też „Crescente” opowiadająca o zgiełku godzin szczytu na Grand Central.  

Takich odwołań do konkretnych miejsc w NY  znajdziemy na płycie więcej.  Podróżujemy z triem do Prospect Park, Harlemu (kapitalny „Espiritual”) i do Jackson Heights. Wyjątkiem jest ballada „El Día después” dedykowana barcelońskiej La Rambla.  Trio urzeka lekkością narracji i atrakcyjnymi melodiami. Warto tego posłuchać!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s