David Dorůžka, Piotr Wyleżoł, Jeff Ballard „Andromeda‘s Mystery”

Bivak Records, 2022

David Dorůžka i Jeff Ballard spotkali się po raz pierwszy w roku 2008 podczas jazzowych warsztatów. Dzięki inicjatywie JazzFest Brno planowana od dawna szersza współpraca obu muzyków stała się wreszcie faktem.  Do międzynarodowego gwiazdorskiego tria dołączył polski pianista Piotr Wyleżoł.

Dorůžka i Wyleżoł współpracowali już ze sobą w ramach zespołu prowadzonego przez tego drugiego. Na „Andromeda‘s Mystery” poza fortepianem, Piotr Wyleżoł zagrał również na Moogu oraz Fender Rhodesie. Na trwającym prawie godzinie albumie zajdziemy osiem utworów. Cztery z nich to kompozycje Davida Dorůžki, trzy – Piotra Wyleżoła, jeden dołożył Jeff Ballard. Ballardowskie „Lone” znane jest z płyty „Fly” nagranej przez perkusistę niemal dwie dekady temu z Larrym Grenadierem i Markiem Turnerem. Pozostała siódemka nagrań to materiał premierowy.

Trio oferuje słuchaczowi dość rozbudowane nagrania. Finałowy „Murky Waters” trwa ponad dwanaście minut.  Minimalistyczne, spokojne fragmenty przeplatają się w nim z żywszą narracja i solowymi popisami instrumentalistów. „Chorale” dedykowany jest pamięci Tomasza Stańki i Edwarda Vessali i nawiązuje stylistyką do charakterystycznego brzmienia kojarzonego w monachijską wytwórnią ECM, dla której nagrywali obaj wspomniani artyści. Przekornie zatytułowane „No Electricity” ucieka w bardzo energetyczne klimaty z  rockową partią gitary.

Chociaż trio – już chociażby samą nazwą, wziętą od nazwisk całej trójki muzyków – ucieka od definiowania lider, to jednak  wyraźnie na pierwszy plan wybija się gitara.  Ciekawie słucha się również Piotra Wyleżoła, który chętnie ucieka w brzmienia elektronicznych instrumentów. Wreszcie, swoje trzy grosze subtelnie, acz znacząco, wtrąca w całość Jeff Ballard.

Spotkanie trzech mistrzów zaowocowało porcją solidnej, ciekawej i atrakcyjnej muzyki. Warto jej posłuchać.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s