Nikol Bóková Quartet “Elements”

Soleil et Pluie, 2022

Karierę Nikol Bókovej śledzę od jej debiutanckiego albumu.  Najnowszy album prezentuje kwartetową odsłonę zespołu czeskiej pianistki, a jednocześnie inauguruje działalność nowego wydawnictwa, stworzonego przez  Nikol Bókovą i inżyniera dźwięku, fotografa, reżysera Jana Valę. 

Oboje  współpracują ze sobą od wielu lat. Łączą ich wspólne pasje oraz podobna filozofia życiowa i artystyczna. One właśnie stały się zalążkiem stworzenia inicjatywy wydawniczej, której patronują słońce i deszcz (Soleil et Pluie) – symbole wolności i niezależności.

O płytach Nikol Bókovej pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/?s=nikol+bokova

Płyta nagrana została w marcu 2022 roku. Do dwóch stałych członków tria Bókovej – kontrabasisty Martina Kociána oraz perkusisty Michała Wierzgonia, dołączył świetny gitarzysta – David Dorůžka, którego słuchacze mogli już usłyszeć na ubiegłorocznym albumie pianistki. “Elements” składa się z siedmiu kompozycji liderki i trwa trzydzieści sześć minut  – wydawnictwo przygotowano pod kątem edycji winylowej, ale na razie dostępne jest jedynie w dystrybucji cyfrowej.

Na pierwszym planie w “Elements”  najczęściej odnajdziemy gitarę. Niekiedy w kapitalnym połączeniu z  fortepianem. Nikol Bokova podobnie do poprzedniej płyty główną rolę pozostawiła jednemu z instrumenatalistów  – w tym wypadku Davidowi Dorůžce.  I równie podobnie do „Prometheusa” kapitalnie zaprezentowała się we fragmentach solowych, często sięgających (to też tradycja jej płyt) ku klasycznemu idiomowi.

Album jest za to bardziej energetyczny. Gitara gra czasem z rockowym sznytem. Największe wrażenie robi pierwszy utwór na płycie – „Shores of the Void”. Najdłuższy , trwający  grubo ponad osiem minut.  Z kapitalną melodią, delikatnym wstępem fortepianu, przechodzącym w długą dominację gitary, z przeplatającymi i łączącymi się partiami obu wspomnianych instrumentów.

Super muzycy, super płyta – takie podsumowanie płyty Nikol Bókovej, powtórzyć można niczym mantrę.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s