Agnieszka Krzemińska  „Grody, garnki i uczeni”

Wydawnictwo Literackie, 2022

Atrakcyjność archeologii nie podlega chyba żadnym dyskusjom. Tajemnice sprzed wieków fascynują i potrafią bezwarunkowo wciągnąć. A jak pokazuje w swojej najnowszej książce Agnieszka Krzemińska , nie trzeba Lary Croft czy Indiany Jonesa by temat przedstawić w sposób zajmujący.

Teren naszego kraju pozbawiony jest miejsc z przeszłości, które w sposób spektakularny przyciągać mogą uwagę. Jednak tajemnice danych czasów bada się i odkrywa nie tylko – a nawet nie przede wszystkim – w miejscach bezkonkurencyjnie oryginalnych.  „Grody, garnki i uczeni” są tego najlepszym dowodem.

Książka podzielona jest na dwanaście rozdziałów. Jak wspomina w przedmowie sama autorka sześć pierwszych przedstawia chronologiczną wizję poszczególnych epok, zaś sześć kolejnych skupia się na wyodrębnionych zjawiskach. W każdy znajdziemy informacje, które śmiało można nazwać sensacyjnymi.

Agnieszka Krzemińska pokazuje jakie są najnowsze odkrycia polskich archeologów i jaki teorie z odkryć tych wyprowadzono. Dodajmy, że często poddają one w wątpliwość informacje funkcjonujące w powszechnym obiegu i nauczane w szkołach.  

Nie brakuje również w książce ciekawostek ot choćby o znalezionym podczas z jednych prac wykopaliskowych w Polsce … bumerangu. Kapitalnie wypada druga część książki, w której autorka opowiada o archeologii podwodnej i autostradowej, lotniczym skanowaniu lasów oraz zaletach prowadzenia poszukiwań w dawnych latrynach.

Pełna jest ta książka poważnych rozważań i naukowych faktów. Każdy rozdział kończy mini-bibliografia, która pozwala pogłębić omawiany temat.  Trudów lektury nie należy się jednak obawiać bowiem „Grody, garnki i uczeni” oferują wywód podany w sposób lekki i przystępny, godny najlepszej powieści sensacyjnej. Oczywiście polecamy !!!

O innej książce Agnieszki Krzemińskiej „Dawniej ludzie żyli w brudzie” opowiadaliśmy w jednej z audyji Literackiego Biura Podróży: https://donos.home.blog/2021/10/25/literackie-biuro-podrozy-sezon-3-odc-12/

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s