Sammy Stein „The Wonder of Jazz”

Independent Publishing Network, 2022

Znaczne poruszenie w jazzowym świecie wywołała wydana niedawno książka brytyjskiej autorki Sammy Stein, zatytułowana „The Wonder of Jazz”. Warto przyjrzeć się swoistemu fenomenowi tej niepozornej objętościowo, acz intrygującej publikacji.

Na początek kilka słów o autorce. Sammy Stein jest „jazzową instytucją”: pisarką, dziennikarką, recenzentką. Prowadzi programy radiowe. Jest kuratorką jazzowych wydarzeń w Wielkiej Brytanii. Jej poprzednia książka „Women in Jazz” zdobyła liczne nagrody i wyróżnienia. Jest także Sammy Stein postacią z niezwykle ciekawym życiorysem, artystycznymi sukcesami oraz naukowym tytułem z dziedziny … botaniki. Rośliny i muzykę uważa za najpiękniejsze dary jakimi możemy się cieszyć.

„The Wonder of Jazz” liczy zaledwie 164 strony.  Przy czym w tej kompaktowej objętości pomieściła autorka aż dziesięć rozdziałów. Każdy z nich można śmiało rozwinąć w sążnistą książkę. Jednak zwięzłość ujęcia poszczególnych tematów zupełnie całemu wywodowi nie zaszkodziła.  Sama autorka zaznacza we wstępie, że nie zamierzała tworzyć kompleksowego, pełnego obrazu zjawiska po tytułem Jazz. Już chociażby dlatego, że – jak sama zastrzega – nie jest to możliwe. „The Wonder of Jazz”  ma zarysować czytelnikowi punkty wyjścia dla dalszych poszukiwań. Oddając jeszcze raz głos samej Sammy Stein: to książka dla ciekawych i dociekliwych.

Zbiór przemyśleń, opinii – także innych osób, bowiem w „The Wonder of Jazz”  znajdziemy wypowiedzi ponad setki osób związanych z jazzem – opisuje jazz niezwykle szeroko. Znajdziemy w książce słowa o historii jazzu, teorii, odniesieniach kulturowych oraz politycznych, przenikaniu się z innymi muzycznymi stylami, inspiracjach dla jazzu i inspiracjach jakie daje jazz. Nie zabrakło tematów nieoczywistych i poruszanych rzadziej: rozdziałów o jazzowych dynastiach, znaczeniu  jazzowej krytyki, omówienia kwestii finansowych, rozważań o przyszłości.  

Lapidarność jest zaletą „The Wonder of Jazz”.  Dyskurs przeprowadzony jest sprawnie, bez narracyjnych mielizn. Z drugiej strony rozległe tematycznie podejście pozwala sobie uzmysłowić niebagatelne znaczenie jazzu w świecie. W książce znajdą wiele ważnych treści   zarówno  zdeklarowani miłośnicy gatunku jak i osoby chcące przygodę z jazzem rozpocząć, a także profesjonalni członkowie jazzowej społeczności: muzycy, przedstawiciele mediów. „Nie dajcie sobie wmówić, że jazz nie jest dla Was” pisze Sammy Stein.   „The Wonder of Jazz” da Wam wiele argumentów na to że z jazzem warto się zaprzyjaźnić i przy nim trwać.    

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s