EABS “2061”

Astigmatic Records, 2022

Cytat z powieści Arthura C. Clarke’a wita z okładki słuchaczy najnowszego albumu zespołu EABS. Znany z  „Odysei Kosmicznej” tekst “Wszystkie światy są twoje — z wyjątkiem Europy. Nie próbujcie tam lądować” – stał się mottem opisywanej tu produkcji grupy.

Powieściowy cykl Clarke’a stał się inspiracją dla tytułu i filozofii przekazu jaką EABS chcieli zawrzeć na płycie. Nie są to jednak wszystkie niespodziewane powiązania jakie towarzyszą temu wydawnictwu. Śledzący dyskografię zespołu pamiętają bez wątpienia album poświęcony twórczości i osobie Sun Ra. Inna wybitna postać świata jazzu związana jest z “2061”, a jest to sam Jan Ptaszyn Wróblewski, który – według materiałów towarzyszących płycie – wcielił się w rolę duchowego przewodnika i mentora, a ponadto zaszczycił swoją solówką zamykający całość utwór „A Farewell to Mother Earth”.

Do atrakcyjnej otoczki literackiej dodał EABS równie interesującą muzykę. Grupa nagrała “2061” jako kwintet, a kompozycje przygotowane zostały przez czterech członków zespołu. Przy czym za niemal połowę z nich odpowiada Marek Pędziwiatr. Jego dziełem jest chociażby otwierający płytę  „Global Warning” – porywający utwór z pozostającą na długo w głowie melodią, wspieraną silnym i stanowczym brzmieniem instrumentów dętych, perkusji i basu.

Znajdzie słuchacz na albumie dziewięć nagrań. Całość trwa czterdzieści dwie minuty – taki „winylowy” format czasowy w przypadku Astigmatic Records nie zaskakuje, bowiem z myślą o tym właśnie nośniku przygotowywane są ich publikacje. Muzyka jest mocno zróżnicowana i odbijają się w niej echa muzycznych fascynacji EABS-ów: jazzu, hip hopu, muzyki elektronicznej. Fantastycznych pomysłów i znakomitej ich realizacji można grupie pozazdrościć.

Premiera płyty zbiegła się z uznaniem Marka Pędziwiatra przez magazyn Downbeat, za jednego z 15 najciekawszych jazzowych muzyków z Europy. Nie można odmówić szacownemu pismu racji przy tym wyborze, który stał się celnym podsumowaniem całej artystycznej drogi zarówno samego Pędziwiatra jak i EABS, a przy okazji także nieoczekiwaną puentą dla najświeższej premiery.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://eabs.bandcamp.com/album/2061

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s