Carole Nelson Trio „Night Vision”

Black Stairs Records, 2022

Debiutancki album tria Carole Nelson ukazał się przed zaledwie pięciu laty. Zespół składa się z doświadczonych muzyków, ale współpracę w tym składzie artyści rozpoczęli dopiero w roku 2015.

Pierwsza i druga płyta tria zebrały entuzjastyczne recenzje, a w podsumowaniach branżowych roku 2020 w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii,  wydana wówczas „Arboreal” okrzyknięta została nawet Jazzowym Albumem Roku. Poklask i uznanie nie dotarły wówczas do naszego kraju, ale muzyce tria możemy przyjrzeć się  teraz: pretekstem ku temu będzie najnowsze wydawnictwo Carole Nelson Trio.

Zespół prowadzony jest przez pianistkę i kompozytorkę Carole Nelson. Liderka na najnowszej płycie zagrała również na … saksofonie sopranowym.  W składzie tria znajdziemy ponadto kontrabasistę Cormaca O’Briena oraz perkusistę   Dominica Mullana.  Carole Nelson rozpoczęła pracę nad programem płyty w roku 2020. Ale przygotowane kompozycje stanowią tylko połowę zawartości albumu.

Ostatniego dnia sesji nagraniowej trio zdecydowało się na nagranie spontanicznych improwizacji. Wypadły one na tyle dobrze, że „Night Vision” łączy teraz – niemal idealnie, również w wymiarze czasowym – fragmenty improwizowane i skomponowane wcześniej.  Obie stylistyki kapitalnie się przeplatają i przenikają.  Skomponowane utwory są w większości stonowane i spokojne – korespondując nastrojem z pierwotnymi założeniami i tytułem płyty. Utwory free natomiast kontrastują z nimi bardziej estetyką niż energią i emocjami.

Trio prezentuje na albumie dziesięć nagrań. Całość trwa pięćdziesiąt minut i daje zdecydowaną odpowiedź, dlaczego zespół jest tak ceniony. „Night Vision” to muzyka wysokiej klasy.  Znakomicie wykonana i bezwarunkowo absorbująca uwagę od pierwszych dźwięków.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s