Anna Jopek „Insight”

Alpaka Records, 2022

Muzyka klasyczna, współczesna, jazzowa i ilustracyjna łączą się na debiutanckim albumie pianistki i kompozytorki Anny Jopek. Liderce towarzyszyła w nagraniach trójka artystów, tworząca ensemble z niezwykłym zestawieniem instrumentów.

Liderka przedsięwzięcia zagrała na fortepianie oraz pianinie z moderatorem. Gośćmi sesji nagraniowej byli Jakub Klemensiewicz (saksofon sopranowy / saksofon tenorowy / klarnet), Adam Skorczewski (trąbka) oraz Michalina Sokołowska (wiolonczela). Cała płyta trwa nieco ponad trzy kwadranse, a znajdziemy na niej dziewięć autorskich kompozycji Anny Jopek oraz jeden utwór „popełniony” wspólnie z Jakubem Klemensiewiczem.

W tym duecie rozgrywa się notabene większość narracji na płycie. Na ogół dość stonowanej i lirycznej. Choć potrafiącej również przyspieszyć tempo opowieści – energiczniejszy jest chociażby „Dance of colours”.  Pojawiają się na albumie odniesienia do muzyki ludowej. Kapitalnie wybrzmiewa końcówka płyty, kierująca się ku współczesnej improwizacji: duetowa „Dwójka” oraz dwuczęściowy „Chorał”, w którym do Jopek i Klemensiewicza dołącza trąbka Adama Skorczewskiego.      

Debiut wypadł niezwykle interesująco.  W znakomicie wykonanym materiale udało się połączyć stylistyczne różnorodności oraz niuanse i stworzyć spójny, utrzymujący zainteresowanie słuchacza album. Ciekaw jestem koncertowej odsłony tej muzyki, a także kolejnych artystycznych działań Anny Jopek.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s