Yelena Eckemoff „I am a Stranger in This World”

L&H Production, 2022

Na swojej najnowszej płycie pianistka i kompozytorka Yelena Eckemoff powraca do projektu inspirowanego biblijnymi Psalmami, ponownie zapraszając do studnia nagraniowego gwiazdorski skład muzyków związanych z tym przedsięwzięciem.

Pierwsze wydawnictwo Yeleny Eckemoff związane z Psalmami, zatytułowane „Better Than Gold and Silver” ukazało się w roku 2018. Na dwupłytowy album złożyły się wersje wokalne i instrumentalne przygotowanych nagrań.  Tym razem ponownie otrzymujemy dwie płyty, ale już wyłącznie z instrumentalnymi wykonaniami. Liderce tradycyjnie towarzyszyło doborowe grono artystów, tym razem byli to: Ralph Alessi, Adam Rogers, Ben Monder, Christian Howes, Drew Gress, Nasheet Waits oraz Joey Baron. Większość z nich brała już udział w sesjach nagraniowych do „Better Than Gold and Silver”, a część z utworów wydanych na „I am a Stranger in This World” to pokłosie tych właśnie wcześniejszych spotkań z roku 2016. Pozostałe kompozycje zarejestrowano w roku 2020.

Poszczególne nagrania odnoszą się wprost do konkretnych psalmów – także tytułem, które są cytatami z treści Psalmów. Jednakże nie należy spodziewać się na płycie dwóch godzin (tyle niemal z dokładnością do jednej sekundy trwa album) spirituals. Nowoczesny jazz środka, nieco improwizacji, blues. Tym właśnie wybrzmiewa „I am a Stranger in This World”. Ciekawym jest fakt, że po raz pierwszy Yelena Eckemoff zdecydowała się by zagrać nie tylko na fortepianie. Na albumie usłyszymy więc w części  nagrań także instrumenty klawiszowe oraz Fender Rhodesa.

Płyty Yeleny Eckemoff to zawsze gwarancja wysokiej jakości kompozytorskiej i wykonawczej. Tak jest i tym razem. Artystka stworzyła na „I am a Stranger in This World” zbiór melodyjnych, atrakcyjnych kompozycji. Rozbudowanych – co osobiście zawsze poczytuję za zaletę – tak by każdy z muzyków znalazł miejsce na indywidualne popisy, nie zapominając przy tym o sile kolektywu: zespół jako całość prezentuje się bowiem równie znakomicie.  Słucha się tych nagrań i powraca do nich z ogromną przyjemnością.  

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s