Monika Milewska „Ślepa kuchnia”

PIW, 2022

W czasach PRL niemal wszystkie kwestie miały łatkę „politycznych”. Trudno się wszak temu dziwić – władza interesowała się przecież prawie każdym aspektem życia. Jednym z najważniejszych tematów były sprawy żywieniowe.  

„Jedzenie i ideologia w PRL” – taki podtytuł nosi książka Moniki Milewskiej. Praca bardzo obszerna – licząca ponad 600 stron. Co już pokazuje jak szeroki zakres tematyczny opisała autorka. Książka podzielona została na piętnaście rozdziałów. Kapitalnie dobrane zostały tytuły poszczególnych z nich (docenią to szczególnie czytelnicy choćby częściowo pamiętający opisywane czasy), barwnie podsumowując ich zawartość.

Na tapetę wzięte zostały przez autorkę rolnictwo, handel, zakładowe stołówki, ale także tematy nieco mniej oczywiste jak wszechobecne kolejki czy też kwestie wyżywienia więźniów i internowanych. Znajdziemy na kartach książki informacje o kulinarnych gustach komunistycznych przywódców i o treści książek kucharskich. Poruszony został temat propagandy (organizacja i znaczenie dożynek) i cenzury.

Bowiem Monika Milewska starała się opisać  każde z  zagadnień  niezwykle skrupulatnie, w sposób bardziej nawet niż wyczerpujący. Pokazujący zarówno rozległe tło danego wątku jak i dygresje oraz ciekawostki. Znakomicie uzupełniają wywód liczne cytaty z publikacji i wspomnień z tamtych lat.

Napisana z pasją, zajmująca dla czytelnika, wzorcowy przykład historycznej monografii. Jedna z najlepszych opowieści o historii Polski jaka wydana została w ostatnich latach.

Reklama

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s