JAZZOWE REKOMENDACJE: Avishai Cohen  „Naked Truth”

ECM, 2022

Dziewięć utworów, choć zaledwie trzydzieści pięć minut muzyki, znalazło się na najnowszym albumie znakomitego trębacza Avishaia Cohena.  Liderowi towarzyszył w nagraniu kwartet z udziałem pianisty Yonathana Avishaia, basisty    Baraka Mori’ego oraz  Ziva Ravitza. 

Płyta nagrana została we wrześniu 2021 roku we francuskim studiu La Buissonne. Muzyka jest – jak wspomina Avishai Cohen – wynikiem niemal dwuletnich artystycznych medytacji, poszukiwań, których bazą był motyw słyszalny na początku drugiej części suity. Artyści rozpoczęli pracę po jednej zaledwie próbie oraz … wspólnych przesłuchaniach nagrań mistrza fletu bansuri Harisprasada Chaurasii.

Sedno albumu stanowi ośmioczęściowa suita. Po niej, na finał zespół zagrał utwór “Departure”, w którym Cohen recytuje wiersz wybitnej izraelskiej poetki Zeldy (Zeldy  Schneurson Mishkovsky), której utwory, czerpiące ze świata żydowskiego mistycyzmu, chasydyzmu ale i rosyjskich baśni (Zelda urodziła się w Rosji tuż przed wybuchem I wojny światowej) wzruszały i były niezwykle cenione na całym świecie.  To jedynie nie premierowe nagranie na „Naked Truth”.

Płyta utrzymana jest w tonie minimalistycznej zadumy i skupienia.  Zespół postawił w trakcie sesji nagraniowej na rozwijanie z lekka jedynie zarysowanych szkiców. Niekiedy tworząc z nich rozbudowane opowieści, czasem zaś zamykając się w krótkich, solowych impresjach. Przy tym płynnie przechodząc pomiędzy poszczególnymi częściami suity, aż do delikatnego, poetyckiego zakończenia. Polecamy.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s