Wojciech Jachna Squad „Earth”

Audio Cave, 2022

Pierwszy album Squadu ujrzał światło dzienne dwa lata temu. Zespół powraca z nową płytą na której znalazło się siedem utworów, autorstwa wszystkich członków zespołu.

Demokratyczne podejście do tworzenia repertuaru było od początku jednym ze znaków rozpoznawczych kwintetu. Na „Earth” tylko jedno nagranie podpisane jest nazwiskiem lidera, dwa firmuje cały zespół, pozostałe przynieśli do studia panowie Malinowski, Cichocki i Urowski.

Muzykom współpraca dobrze się układa. „Porozumienie pomiędzy nami jest obecnie zdecydowanie lepsze. Mamy też w sobie więcej luzu. Jesteśmy w stanie zagrać wszystko i dobrze nam z tym, dlatego po prostu gramy to, co lubimy” – wspomina Wojciech Jachna. Nie są to słowa rzucone na wiatr –  wzajemnie zrozumienie i luz słychać w najnowszych nagraniach.

Squad nie ogranicza się stylistycznie. Materiał jest atrakcyjnie zróżnicowany, zarówno w przekroju całej płyty jak i w poszczególnych utworach. Łagodne solo gitary w pierwszym utworze wyłania  się z elektronicznego futurystycznego fragmentu. Deliktana gitara w „Antoniett’cie”,  nabiera niemal rockowej ostrości w “Zigmunt Freud’s Last Nightmare” (notabene tytuł ten niezmiernie pasuje do muzycznej zawartości utworu).

Elektronika pulsuje w tytułowym „Earth”, a zaraz potem w „All Around”,  w następujących po sobie solówkach powracają muzyczne subtelności. Przyjemne motywy przeplatają się  bardziej otwartymi formami. Oni rzeczywiście mogą zagrać wszystko, a przy tym wiedzą jak sprawić by słuchało się tej muzyki z dużą przyjemnością.

A jako post scriptum zaznaczyć należy, że całość dopełnia ciesząca oko okładka, znakomicie korespondująca z muzyką Squadu.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s