JAZZOWE REKOMENDACJE: „Jazz.PL vol.1 – Jazz Forum Talents”

Polskie Radio, 2022

W poszukiwaniu normalności w czasach pandemicznej izolacji narodziła się idea „onlajnowych” koncertów. Wśród najbardziej udanych realizacji znalazł się cykl Jazz.PL organizowany pod egidą radiowej Dwójki. Pod tym samym szyldem debiutuje teraz seria płytowa prezentująca wybrane koncerty.

Serię, która związana jest z przypadającą w tym roku 85 rocznicą powstania Programu 2 Polskiego Radia, inauguruje album zespołu Jazz Forum Talents, który wystąpił w Dwójce 9 kwietnia 2021 roku. Na scenie  spotkała się wówczas czołówka młodego pokolenia polskiego jazzu: grający na harmonijce ustnej Kacper Smoliński z Weezdob Collective, gitarzysta Jakub Mizeracki z zespołu Skicki-Skiuk, saksofonista Maciej Kądziela z ZK Collaboration, dwoje prowadzących swoje własne formacje instrumentalistów – pianistka Kasia Pietrzko i skrzypek Tomasz Chyła oraz perkusista Adam Zagórski i basista Roman Chraniuk.

Nazwa Jazz Forum Talents nie przypadkiem kojarzy się z tytułem istniejącego od blisko sześćdziesięciu lat, wydawanego w Warszawie, europejskiego magazynu Jazz Forum. Pięcioro muzyków pierwszy raz spotkało się na scenie w 2019 roku, na szczecińskiej konferencji i showcase’ach organizowanych przez to czasopismo. Wspólny występ zaowocował kilkoma koncertami w USA I decyzją o kontynuowaniu współpracy.

Trwająca nieco ponad pięćdziesiąt minut płyta, będąca zapisem koncertu, zawiera siedem utworów. Każdy z muzyków dołożył do repertuaru jedną kompozytorską cegiełkę.  autorstwa wszystkich członków formacji.  Pomiędzy innymi znalazły się  więc na płycie funkowy Wracając z giga, pełen nostalgii Bi bi synku bi oparty na  motywach pieśni Witosławy Frankowskiej (kompozytorki i etnomuzykolożki specjalizującej się w folklorze kaszubskim) w  opracowaniu Tomasza Chyły, czy tez mieszający inspiracje góralskie i latynoskie Wind in Tatra Mountains.

Koncerty w Dwójce trwają nadal – już z udziałem publiczności – a pomysłowi wydawania ich na płytach wypada tylko przyklasnąć.  Jestem na pewno jednym z wielu, którzy już rezerwują miejsce na półce na kolejne albumy.  Będzie to kapitalny i niezwykle aktualny zapis tego co dzieje się w rodzimym jazzie, a zarazem przeciwwaga dla podupadającej nieco serii Polish Jazz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s