Wojciech Jachna „Conception”

Mellow Yellow, 2021

Wojciech Jachna zaprezentował z końcem sierpnia swój drugi solowy album. Na płycie zabrzmiały: trąbka, kornet oraz – dodajmy, że bardzo obficie – efekty elektroniczne.  

Płyta nagrana została w „oswojonym” miejscu stałych prób i ćwiczeń muzyka. Jak wspomina sam artysta miało to dać „poczucie stałości i spowodować efekt braku napięcia podczas nagrań”. Użyta elektronika poszerzyć miała natomiast perspektywę oddziaływania muzyki.

To album zupełnie odmienny od poprzedniej solowej płyty Wojciecha Jachny. Nie tylko z racji zastosowanych środków. Także forma muzycznej wypowiedzi uległa zmianie. „Conception” zawiera przede wszystkim krótkie formy muzyczne. Zaledwie cztery z szesnastu nagrań trwają dłużej niż trzy minuty, a  połowę stanowią utwory poniżej dwóch minut.

Przyznam się, że „elektroniczne” wspomaganie dzieł muzyczny budzi we mnie zawsze lekki niepokój. Spowodowany głównie zbyt pochopnym ich stosowaniem i kolokwialnie mówiąc „wciskaniem” na siłę.  Zbyt często mam wrażenie że jest to tylko artystyczne alibi,   przykrywka dla braku oryginalnych pomysłów.

Jednak w wypadku „Conception” udział efektów elektronicznych jest zabiegiem dobrze przemyślanym. To rzeczywiście wzbogacenie i uatrakcyjnienie płyty. Elektronika bywa tu wsparciem, niekiedy dominuje, czasem wypełnia narrację w stu procentach. Ale znalazły się  również na płycie utwory gdzie usłyszymy jedynie „surowy” solowy dźwięk instrumentu dętego.

Wspominałem już że album nagrany został w „bezpiecznym”, „oswojonym” miejscu. I takie same okoliczności sprzyjają jego poznawaniu.  Minimalne choćby odizolowanie od otoczenia,  skrawek zapewniający przynajmniej okruch intymności. Tak by spokojnie   wysłuchać tego muzycznego monologu i dać sobie szansę ma jego  niezakłócone niczym przemyślenie.

Płytę kupić można tutaj: https://wojciechjachna.bandcamp.com/album/conception?from=hp

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s