Piotr Damasiewicz Into the Roots ,,Watra’’

L.A.S., 2021

Płyta ,,Watra’’ pokazuje drugą odsłonę projektu Piotra Damasiewicza Into the Roots. Tym razem jazz i improwizacja łączą się motywami etnicznymi z okolic Babiej Góry.

Na albumie zagrali muzycy, których słuchacze pamiętają z płyty „Śpiwle”: Zbigniew Kozera, Paweł Szpura i Jan Ryt. Ten ostatni jest członkiem kapeli Mała Ziemia Suska, podobnie jak skrzypek Paweł Ryt, który dołączył do obsady muzycznej projektu. Skład artystów uzupełnili jeszcze altowiolinista Krzysztof Ryt oraz wokalistki Alicja Krzeszowiak, Kamila Krzeszowiak i Natalia Krzeszowiak.  Cała piątka nowych muzyków reprezentuje również Zespół Regionalny Ziemia Suska.

O płycie „Śpiwle” pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/2020/12/28/piotr-damasiewicz-into-the-roots-spiwle/

Ten wieloosobowy ansambl odniósł się do tradycyjnego muzykowania w chacie góralskiej,  ale także do jamowania rodem z jazzowych klubów, łącząc dzięki temu dwa odmienne artystyczne światy w idei spontanicznego muzycznego spotkania.  Tytuł płyty jest słowem pochodzenia wołoskiego i nawiązuje do nazwy spotykanej na terenie Karpat, oznaczającej duże ognisko z rozstawionym drewnianym trójnogiem, palonym w celu przywołania pamięci o przodkach i powrotu do korzeni, przy którym śpiewano i wspominano dawne czasy.  

Najnowszy album głębiej uwypuklił nawiązania etniczne, przede wszystkim z racji udziału trzech wokalistek, związanych z muzyką folkową. Ale „Watra” sięga również  ku innym źródłom twórczych porywów.  Wspomniane już „Śpiwle” odwoływały się – poza rodzimą góralską muzyką ludową – do inspiracji czerpanych z kolorytów Afryki i Skandynawii.  Nowa płyta projektu Into the Roots także kieruje swoją uwagę w tamte strony.

Suszańskie wpływy znajdujemy  w wyprowadzonych z ludowych pieśni utworach „Smrecki”, „Ida se łowiecki”, „Z Babiyj Góry w pola”.  Współczesna muzyka wybija się na pierwszy plan w kapitalnym „Odvar’s Land”. Za to „Unoso sie chmury” rewelacyjnie łączy oba idiomy w jednym kulturowym kociołku.  

Piotr Damasiewicz od lat metaforycznie (choć także w całkowicie dosłownym sensie tego słowa) podróżuje,  sięgając ku niezwykle bogatemu repertuarowi muzycznych odniesień. Projekt Into the Roots jest swoistą kroniką tych wędrówek, a jego intrygująca ewolucja,  daje nadzieje na kolejne fascynujące muzyczne wojaże.

Album można zakupić tutaj: https://laslisteningandsounding.bandcamp.com/album/watra

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s