LIVE: JazzBus 2021

Żory / Brno / Bratysława, 18-21.8.2021

Międzynarodowa  inicjatywa pod nazwą Jazzbus, która wykiełkowała z showcaseowych pokazów słowackiej Hevhetii, nie zatrzymuje się.  Tegoroczna edycja poprowadziła uczestników nowym szlakiem: z Żor, przez Brno, do Bratysławy.

Spotkanie artystów, dziennikarzy i promotorów rozpoczęło się od  festiwalu Voicingers. W muzyczną atmosferę wprowadziły zaproszonych gości jam sessions z udziałem uczestników żorskiej imprezy.  Na  wieczór  pokazów  zaplanowano natomiast cztery koncerty.  Prezentacje rozpoczął Parnas Brass Band z żywiołowym programem.  Piątka instrumentów dętych z tubą na której gra Szymon Klekowicki przeniosła słuchaczy w świat muzyki rodem z nowoorleańskich parad ulicznych. Występ Manu Domergue był z kolei pokazem oryginalnego muzycznego performance’u. Ciekawy, eklektyczny program zaprezentował Ziółek Quartet, ale bank rozbiło finałowym występem trio węgierskiego perkusisty Andrasa Desa. Lider używający niekonwencjonalnych technik i zestawu instrumentów, zaprezentował koncert porywający, słusznie doczekawszy się bisu. Jeżeli showcase’y wyłapywać mają przykłady działań niezwykłych, wartych szerszego rozpropagowania, to właśnie Andras Des jest przykładem perfekcyjnego wpasowania się w ich ideę.

Drugi etap podróży przywiódł jazzowego busa do Brna na dość wyjątkowy punkt programu jakim była inauguracja Radia Ponava – internetowej stacji radiowej i serwisu podcastowego dla fanów jazzu. Przez cały dzień lokalni artyści nagrywali swoje występy, a następnie zaproszeni goście … pocięli i zmontowali ponownie taśmę tworząc niezwykły dźwiękowy kolaż. Wydarzenie uświetnił plenerowy koncert kwaretu Invisible World, prowadzonego przez kontrabasistę Tomasa Liskę– zespołu poruszającego się w estetyce jazzu, folku i muzyki świata. Dwa ostatnie dni Jazzbusu połączone były z corocznym festiwalem słowackiej Hevhetii, która w tym roku świętuje dwudziestolecie swojego istnienia. W jubileuszowym roku wydawca zaprosił słuchaczy do Bratysławy, do siedziby Słowackiego Radia i Telewizji. Oryginalny budynek będący siedzibą tych instytucji jest jednym ze znaków rozpoznawczych stolicy Słowacji.

Przez dwa dni goście  wysłuchali dziewięciu koncertów.  Mocno zaakcentowana została pozycja Hevhetii jako wydawcy muzyki awangardowej. Zaprezentowało się kilka projektów z wokalem w roli głównej. Występy rozpoczął duet Rybacka/Pasborg – kapitalne i oryginalne zestawienie głosu i perkusji. Świetny free jazz pokazało trio Tichý, Hrubý,Kugel – zespół miał wystąpić w czwórkę, ale niestety w ostatniej chwili udział grającej na skrzypcach i koto Anny Romanovskiej okazał się niemożliwy. W stronę free pożeglował również duet Ranjevš & Óbasz – czyli gitarzysta Štefan Szabó i perkusista Jakub Švejnar. Na zakończenie pierwszego dnia pianistka Nora Skuta zagrała hipnotyzujący solowy recital sonat i interludiów Johna Cage’a na preparowany fortepian. Natomiast inny rodzaj awangardy pokazał Julo Fujak, który wraz z zespołem kaleidoSONICope zamknął dwudniowe wydarzenie abstrakcyjnym muzyczno-kabaretowym show. Z kolei zespół Early Birds zabrał słuchaczy w świat jazzowej piosenki (brawo za śpiewanie po polsku!), na pierwszy plan wysuwając popisy wokalistki Martyny Kubiak oraz grającego na wibrafonie i gitarze Marcina Patera. Folkowo-klezmerski jazz pojawił się na koncercie międzynarodowego Babele Beat Band w którego składzie zagrał austriacki  saksofonista /klarnecista Erik Rothenstein. Przepięknie wypadł koncert duetu Yumi Ito / Szymon Mika, będący zapowiedzią zaplanowanej na październik premiery płyty obojga muzyków. Nie zabrakło również przedstawicieli muzyki klasycznej, którą również Hevhetia wydaje: Czechoslovak Chamber Duo zagrało program złożony z kompozycji  Beli Kellera. Duet przygotował na ten rok dwie płyty: pierwszą poświęconą właśnie Kelerowi, drugą z kompozycjami Krzysztofa Pendereckiego i Eugena Suchoňa.

Na dwa bratysławskie dni zaplanowano również kilka wydarzeń pozamuzycznych. Anna Rybacka poprowadziła warsztat dotyczący swoich aktywności muzyczno-psychologicznych (artystka jest dyplomowanym psychologiem), posłuchać można było wykładu o abstrakcji w malarstwie i w jazzie, obejrzeliśmy wystawę grafik Dušana Scholtza, którą uświetnił mini koncert czterech gitarowych gwiazd Hevhetii: Davida Kollara, Szymona Miki, Miloša Železňáka i Štefana Szabo w improwizacji inspirowanej dziełem Steve’a Reicha . Szymon Mika pojawił się również na prezentacji instrumentów Grunt Guitars, lokalnej firmy z Bardejova. Zaprezentowane zostały również dwie interesujące pozycje książkowe. Wspomniany już David Kollar zebrał w formie książkowej swoje rozmowy z okresu pandemii, przeprowadzone z przyjaciółmi z muzycznego świata. Natomiast Peter Motyčka pokazał przygotowane na 20-lecie Hevhetii podsumowanie dwóch dekad aktywności Wydawnictwa, uzupełnione o cztery płyty cd z intrygującym, autorskim wyborem nagrań z liczącego niemal 300 pozycji katalogu koszyckiego wydawcy.

Mnóstwo wrażeń muzyczno-artystycznych, możliwość spotkań, wymiany opinii  i doświadczeń okrasiły jak zawsze  starannie przygotowany i  ułożony program JazzBusu.  Spluwając przez ramię na pohybel pandemii, wyjechaliśmy z Bratysławy z żalem że to już koniec, ale i z entuzjastyczną nadzieją  na powtórkę za rok.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s