JAZZOWE REKOMENDACJE: Kenny Garrett „Sounds from the Ancestors”

Mack Avenue Records, 2021

“Sounds from the Ancestors” jest już dwudziestym autorskim albumem Kenny’ego Garretta, a zarazem piątym nagranym dla wytwórni Mack Avenue,  mieszczącej się w rodzinnym Detroit saksofonisty.

W sesji nagraniowej Garrettowi towarzyszyli: pianista Vernell Brown Jr., basista Corcoran Holt, perkusista Ronald Bruner oraz grający na instrumentach perkusyjnych Rudy Bird. Na płycie wystąpiła ponadto aż dziesiątka gości, dokładając do muzycznego pejzażu wokale, perkusjonalia, trabkę, organy i Fender Rhodesa. Sam lider oprócz saksofonu korzystał również z elektrycznego pianina i fortepianu.

Na nieco ponad godzinnym wydawnictwie znalazło się osiem utworów. „It’s Time to Come Home” zarówno otwiera (w wersji w wokalistami) jak i zamyka (instrumenatlaną alternatywą) cały album. Saksofonista postanowił sięgnąć do wspomnień  z dzieciństwa, przywołując w oryginalnych kompozycjach zapamiętane muzyczne klimaty i emocje. Punktem wyjścia są tu tytułowe „dźwięki przodków”. Afro-kubańskie dziedzictwo przenosi saksofonista na gatunki współczesne: jazz, gospel, hip-hop. R&B.

Dwa utwory zaplanował Garrett jako osobisty hołd: „Hargrove” – z udziałem grającego na trąbce Maurice’a Browna –  poświęcony jest pamięci Roya Hargrove’a, natomiast „For Art.’s Sake”  jest ukłonem w stronę Arta Blakey’a. W pierwszym z wymienionych utworów uważni słuchacze znajdą odniesienia do coltrane’owskiego „A Love Suprerme”.

Powrót Kenny’ego Garretta po pięciu latach fonograficznego milczenia dokonał się “z przytupem”. Album jest znakomity i jest jednym z najlepszych w całej dyskografii świetnego alcisty.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s