Elena Mîndru „Hope”

Eclipse Records, 2021

Płyta „Hope” jest  czwartym albumem w dyskografii Eleny Mîndru laureatki Montreux Jazz Voice Competition.  Premiera płyty zbiega się z ogłoszeniem informacji o rozpoczęciu w sierpniu 2021 Artystycznej Rezydencji Eleny Mindru w CitéInternationale des Arts in Paris.

W składzie zespołu towarzyszącego wokalistce znalazł się miedzy innymi znakomity polski skrzypek Adam Bałdych. Obok niego w sesji nagraniowej wzięli również muzycy z Finlandii: pianista Tuomas J. Turunen, kontrabasista Oskari Siirtola oraz perkusista Anssi Tirkkonen. Za większość kompozycji oraz aranżacje utworów odpowiadał Tuomas J. Turunen. Wśród nagrań znalazły się również utwory autorstwa Adama Bałdycha oraz Eleny Mindru, która ponadto napisała wszystkie teksty

„Hope” – zgodnie z zapowiedziami Artystów – ma kreować muzyczne spojrzenie  na globalny kryzys w jakim się znajdujemy.  Teksty Eleny Mindru dotykają problemów   licznych cywilizacyjnych zagrożeń z którymi boryka się dziś nasz świat. Nie jest zaskoczeniem fakt, że część muzyki na tym albumie powstała w okresie pandemii, jako sposób na ucieczkę od twardych ograniczeń. Prezentowanym od maja singlom towarzyszyły teledyski zrealizowane przez fińską reżyserkę Riikkę Kamparę.

Przebojowy utwór tytułowy, który rozpoczyna całą płytę, zaskakuje scatowym solem wokalistki. Fantastycznie odgrywa swoją rolę na albumie Adam Bałdych, którego gra stanowi przeciwwagę do dynamicznej i energetycznej gry fińskich muzyków. Niezwykle oryginalnie wypada miniatura „Blackberry” i następujące po niej nastrojowe „Blueberry” – oba autorstwa polskiego muzyka, którego wirtuozerskie popisy stanowią jeden z filarów tego wydawnictwa. Płytę zamyka udany cover „Walking on the Moon” z repertuaru The Police, w aranżacji liderki projektu.

Silny wyrazisty głos Eleny Mîndru, chwytliwe kompozycje, znakomici instrumentaliści. Te atuty znajdziemy w każdym z dziesięciu nagrań.  Cała płyta, trwająca niecałe pięćdziesiąt minut, oferuje słuchaczowi spójną, równą i atrakcyjną propozycję. Polecamy zdecydowanie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s