Gdynia Improvisers Orchestra „Plastikowy Jednorożec”

Edycja prywatna,2021

Gdynia Improvisers Orchestra jest zespołem skupiającym muzyków otwartych na swobodną improwizację.  Gdyńska orkiestra zaprezentowała się słuchaczom, debiutanckim, koncertowym albumem.

Orkiestra prowadzona jest za pomocą gestów (improwizacja dyrygowana) przez pomysłodawcę i założyciela zespołu Marcina Bożka. System gestów, którymi dyrygent prowadzi orkiestrę, nazywany jest conduction i opiera się  na kilkunastu znakach opracowanych w latach 1 mprowizacji. Dyrygent prowadzący konkretną orkiestrę posługuje się również własnymi znakami, które rozszerzają możliwości komunikacyjne i nadają orkiestrze indywidualne brzmienie.

Zawarte na „Plastikowym Jednorożcu” nagrania zarejestrowane zostały podczas koncertu w sopockim Teatrze Boto,18 stycznia 2018 roku. Album, zgodnie z deklaracjami lidera jest artystycznym ukłonem w kierunku yassu. Niemal dwudziestoosobowy skład  zagrał w czasie występu dziewięć utworów. Improwizacji mocno rozbudowanych, dzięki czemu wydarzenie (i prezentowana tu płyta) trwają prawie siedemdziesiąt pięć minut.

W składzie orkiestry znajduje się aż trójka wokalistów (Marek Lubner, Aga Brenzak i Emilia Pollok), a ich głosy znacząco wybijają się na pierwszy plan. Projekt zakłada muzykowanie bez ograniczeń stylistycznych co pozwala spotkać się w zespole i na scenie muzykom reprezentujących na co dzień różnorodne stylistyki: muzykę  improwizowaną, jazz, klasykę, alternatywę, rock i pop. Z drugiej strony umożliwia stworzenie stylistycznej mieszanki utworów. Tytuł płyty kapitalnie odzwierciedla ów mieniący się muzycznymi kolorami program.

Znajdzie słuchacz na albumie i swingujący z zacięciem big band i awangardową improwizację, hinduskie mantry oraz parateatralne recytacje. Kapitalnie wypadły wplecione w treść utworów nieoczywiste nawiązania: do klasyki literatury dziecięcej oraz jednego z największych przebojów bossa novy. Pomysłowość, nieograniczona wyobraźnia, śmiałe eksperymenty. Debiut gdyńskiej orkiestry wypadł niezwykle okazale, pobudzając apetyt na kontynuację i spotkanie na żywo.

ALBUM UKAZAŁ SIĘ POD PATRONATEM DONOSU KULTURALNEGO

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s