Shai Maestro “Human”

ECM, 2021

Izraelski pianista Shai Maestro na swoim najnowszym albumie prezentuje swoje utwory w towarzystwie  – znanych już poprzedniej płyty – perkusisty Ofri’ego Nehemyi, peruwiańskiego basisty Jorgego Roedera. Rozszerzony do kwartetu zespół uzupełnił amerykański trębacz Philip Dizack.

Dizack dołączył do grupy z racji licznych wspólnych koncertów z Shaiem Maestro – razem dzielili scenę jako sidemani podczas występów w najprzeróżniejszych składach. Sam Dizack miał okazję współpracować między innymi z Bobbym Watsonem, Dr.Lonniem Smithem, Eddiem Palmierim, czy też Jimmym Cobbem.

Na płycie znajdziemy dziesiątkę autorskich kompozycji lidera zespołu,  uzupełnionych o  „In a Sentimental Mood” Duke’a Ellingtona, Irvinga Millsa i Manny’ego Kurtza.   Podobnie do poprzedniej płyty usłyszeć można na „Human” spore pokłady liryzmu, które są znakiem rozpoznawczym Shaia Maestro. Ale jak wspomina sam pianista, jego muzyka ewoluuje, podobnie jak zmienia się on sam jako człowiek i twórca.

Nie zabrakło więc fragmentów podążających ku bardziej otwartej grze – znajdziemy je już w otwierającym cały album „Time”.  Ciekawie zaprezentował się wspomniany już nowy członek zespołu. Philip Dizack potrafi operować szeroką paletą emocji: od ostrego krzykliwego tonu, po delikatny szept.  Dobre wrażenie robiły solowe popisy perkusisty, szczególnie w „Mystery and Illusions” oraz „The Thief’s Dream”. Oryginalną aranżacją zaskoczył kwartet interpretując ellingtonowski klasyk.

Największe wrażenie spośród wszystkich utworów zrobiło na mnie smutne i przejmujące „They Went to War”. Zachwycająco wybrzmiał również „Hank and Chalire” – hołd dla Hanka Jonesa i Charliego Hadena, muzycznych mistrzów Shaia Maestro. Całość czaruje pięknem i elegancją. Godzina spędzona z tą muzyką nie będzie stracona.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s