Holly George-Warren „Janis. Życie i muzyka”

Wydawnictwo Czarne, 2020

Zaledwie 27 lat przeżyła Janis Joplin. Stała się legendą, żywą po dzisiejsze czasy. To krótkie – ale niezwykle burzliwe – życie znakomicie opisała Holly George-Warren w swojej biografii Janis.

Holly George-Warren jest cenioną dziennikarką, autorką i współautorką kilkunastu książek o muzyce. Zasiada w komitecie Rock and Roll Hall of Fame. Za swoje prace była dwukrotnie nominowana do nagrody Grammy. Historię Janis Joplin pomieściła na niemal 500 stronach tworząc szczegółową relację z życia swojej bohaterki. W tytule książki znajdziemy dwa słowa: życie i muzyka. Holly George-Warren rzeczywiście nie ograniczyła się do opisania artystycznej strony życiorysu Janis Joplin. Artysta wyrasta przecież z owego „życia”, a sztuka (w tym wypadku „muzyka”) jest konsekwencją także i codziennych wyborów oraz zdarzeń. W przypadku Joplin „życiowe” preludium do czterech lat kariery zdaje się szczególnie istotne.

Książka jest bardzo obszerna. Trudno tu nawet pomyśleć o zarzucie powierzchowności podejścia do tematu. Pojawić się może raczej kwestia zbytniej drobiazgowości w relacji, powodująca niekiedy lekkie znużenie. Jednak te wszystkie opisy eskapad, szaleństw, wybryków i przypadków finalnie okazują się elementami konsekwentnie budowanego obrazu Janis Joplin. Wizerunku jej samej, ale także czasów oraz okoliczności, w której przyszło jej funkcjonować. Holly George-Warren potrafi bowiem przy okazji opowieści o Joplin równie detalicznie poruszyć kwestie społeczne, obyczajowe, kulturowe. Wszystkie składniki które kształtowały osobowość i losy bohaterki biografii. Wtedy właśnie można docenić tak pedantyczne odnotowywanie z pozoru może nieistotnych faktów.  

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że „Janis” określić trzeba terminem lektury obowiązkowej. Nie tylko z powodu osoby, której jest poświęcona, ale także by docenić niewątpliwy wysiłek i jakość pracy autorki książki. Bardzo dobrej książki.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s