Convergence “Convergence”

Hammer Recordings, 2020

Szwajcarski perkusista Florian Arbenz kojarzony jest przede wszystkim jako członek tria VEIN. Ma jednak również na swoim koncie współpracę z wieloma innymi znakomitościami jazzu, między innymi Glennem Ferrisem, Benniem Maupinem, Davem Liebmanem, Rickiem Margitzą, Andym Sheppardem czy też Gregiem Osbym.

O duetowym albumie Floriana Arbenza i Grega Osby’ego pisaliśmy tutaj: https://bit.ly/31Bfr8L

Projekt Convergence i zatytułowana tak samo płyta, są owocem współpracy międzynarodowego, a wręcz międzykontynentalnego sextetu.  W jego składzie poza szwajcarskim muzykiem znaleźli się pochodzący z Kuby bracia Jorge (trąbka) i Maikel (saksofon) Vistel’owie, brazylijski gitarzysta Nelson Veras, angielski wibrafonista Jim Hart oraz australijski basista Rafael Jerjen.

Większość utworów na albumie podpisali właśnie kubańscy artyści (Maikel cztery, Jorge dwa)  dwa pozostałe dołożył sam Arbenz. Zespół nie ukrywa, że w jego muzyce odnaleźć można echa twórczości artystów, którzy znacząco wpłynęli na historię muzyki, a kształtowali kariery swoich następców – wśród nich także członków sextetu.

Mogą więc w trakcie słuchania płyty przemknąć gdzieś odbiorcy klimaty rodem z Johna Coltrane’a,  Henry’ego Threadgilla, Steve’a Colemana, ale też Django Reinhardta. To dość eklektyczny zestaw, lecz takie jest właśnie oblicze Convergence. Nowoczesność, przy pełnym poszanowaniu i śmiałym czerpaniu z dokonań poprzedników.

Saksofon, trąbka, wibrafon i gitara dają zespołowi możliwość tworzenia ciekawych dialogów i muzycznych przepychanek w parach instrumentów. Perkusja i bas nie pozostają w tyle, kapitalnie prezentując się chociażby w finałowym „Edificio 17”. Fantastycznie wypada „braterska” siła instrumentów dętych.

Osiem intrygujących, potrafiących zaskoczyć nieoczekiwanymi zwrotami utworów i godzina niezwykle oryginalnej, bardzo dobrej muzyki. Arbenz i bracia Vistel koncertowali swego czasu w Polsce, zbierając entuzjastyczne recenzje. W studyjnej odsłonie ich projekt wypada równie atrakcyjnie.  Zdecydowanie zalecam do posłuchania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s