The Owl feat. Pablo Held “Improcode”

Fundacja Słuchaj, 2020

Dowodzone przez skrzypka Marcina Hałata trio The Owl, w składzie którego znajdziemy Macieja Garbowskiego – kontrabas i Krzysztofa Gradziuka – perkusja, zaprezentowało swój drugi album. Na „Improcode” – bo tak zatytułowana jest płyt – do wspomnianej trójki dołączył niemiecki pianista Pablo Held.  

Na niespełna godzinnej płycie znalazło się dziewięć utworów. Trzy z nich to kompozycje Marcina Hałata. Pozostałe sześć to kolektywne improwizacje, które samymi tytułami – nazwane są słowem „Impro” i kolejnym numerem – nie pozostawiają wątpliwości co do swojej muzycznej zawartości.

Ale pierwszy utwór na płycie – „The Land” – może słuchacza nieco zmylić. Spokojny, rzec by niemal można, melodyjny. Z wysublimowaną linią fortepianu. Jest on jednak wstępem do zupełnie innego świata. Do krainy improwizacji. To fakt, że w znacznej części pełnej namysłu, uważnego poszukiwania kolejnych kroków.

Daje się odczuć, że muzycy wnikliwie analizują swoje poczynania, tak aby z każdym kolejnym dźwiękiem, z każdą frazą osiągnąć perfekcję przekazu. Przy tym udaje się im interesująco  włączyć w nurt narracji inspiracje trendami im bliskimi: muzyką współczesną, ale i ludową.  

Współpraca z Pablo Heldem jest efektem wcześniejszego spontanicznego spotkania koncertowego. Na tyle udanego by zarówno ze strony tria jak i od pianisty, wyszedł impuls do kontynuacji i fonograficznego jej utrwalenia. To zarazem owocny krok w działaniu The Owl. Tak jak niezwykle pozytywnie zaskoczył nas zespół swoim debiutem, tak i teraz udało się wpleść element trafionej niespodzianki w postaci muzycznego gościa, uzupełniającego brzmienie tria.

Drugi album i drugi duży plus dla zespołu. Apetyty na kolejne atrakcje od The Owl tylko wzrosły.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy w liderem tria Marcinem Hałatem: https://bit.ly/2ImWU9e

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s