Rymden „Space Sailors”

Jazzland Recordings, 2020

Nieco ponad rok po debiucie trio Rymden prezentuje swój drugi album.  Bugge Wesseltoft, Dan Berglund i Magnus Öström. Pierwsza płyta powstała po zaledwie trzech koncertach. Materiał na „Space Sailors” miał już szansę wykuwać się  w sposób w jaki cała trójka uważa za najlepszy – podczas występów.

Muzycy Rymden zgodnie podkreślają swoje fascynacje łączenia elektroniki z brzmieniami akustycznymi. Nie kryją również zainteresowania innymi stylami: elektroniką, rockiem, muzyką eksperymentalną.  Na najnowszej płycie najdobitniej przebijają się do świadomości słuchacza właśnie ostrzejsze i nie akustyczne dźwięki. Fender i Moog Wesseltofta oraz instrumenty elektroniczne w rękach obu pozostałych członków tria.

Stylistycznie możemy to odnaleźć ścieżki znane z płyt zespołów dowodzonych przez Dana Berglunda i Magnusa Öströma. Gdzieś w tle można usłyszeć echa tego co działo się w nieodżałowanym e.s.t. Utwory gładko wpisują się w kosmiczną alegorię nazwy grupy (Rymden przetłumaczyć można jako Kosmos), a trio zagłębia się w coraz dalsze rejony swojej muzycznej podróży pozaziemskiej.

Intensywność  albumu daje się odczuć już od pierwszego utworu, „The Life and Death of Hugo Drax”, który w tytule przywołuje postać jednego z bondowskich czarnych charakterów. Wyróżnia się jeszcze z całości dwuczęściowe „Arriving At Ramajay’,  z lekka apokaliptyczne „The Final Goodbay” oraz chwytliwy „Terminal One”, który jako singiel zapowiadał pojawienie się albumu.

Nieco uspokojenia wnoszą utwory „My Life In a Mirror” z wokalizą Öströma oraz „Sindan”. „Sindan Outro” powraca dość nieoczekiwanie w finale albumu niczym zapowiedź skoku w zupełnie inne przestrzenie. Czy tak będzie rzeczywiście? O tym przekonać się będzie można przy trzecim spotkaniu z Rymden.

O pierwszej płycie tria Rymden „Reflections & Odysseys” pisaliśmy tu: https://bit.ly/37nh5yr

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s