Witold Jarno i Jarosław Kita [redakcja] „Oblicza wojny. Tom I – Armia kontra natura”

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, 2020

Wydział Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego organizuje od kilku lat konferencje naukowe w ramach cyklu Oblicza wojny. Każdorazowo mają one określony tematyczny charakter. W roku 2019 spotkanie odbyło się pod hasłem „Armia kontra natura”.

Opisywana tutaj książka jest pierwszą częścią prezentacji rozszerzonych wersji referatów wygłoszonych podczas wzmiankowanej konferencji. Siedemnaście tekstów oferuje  niezwykle różnorodne, niekiedy zaskakujące ujęcie przewodniego tematu.

Znaczna część referatów odnosi się do przebiegu ściśle określonych konfliktów bądź bitew. Niemal połowa z nich omawia wydarzenia XX-wieczne. Zbiór zamyka referat Magdaleny Pogońskiej-Pol stanowiący rozważania o Bliskim Wschodzie jako regionie prawdopodobnego przyszłego konfliktu o … wodę. Ten zasób naturalny autorka ciekawie zestawia z ropą naftową, która wydawałby się podstawowym „zapalnikiem” ewentualnych spięć w tamtym regionie.

Zaczyna się jednak zbiór od tekstu poświęconego roli pogody w narracji o drugiej wojnie punickiej. Autorka – Patrycja Matusiak – pokazała między innymi jak wykorzystywano pogodę jako metaforę w literackich relacjach o konflikcie. Wśród literackich odniesień w innych referatach pojawiają się między innymi kroniki Galla Anonima oraz Wincentego Kadłubka, ale także relacje prasowe z publikacji XVIII-wiecznych.

Geograficznie tematy odnoszą się przede wszystkim do Europy, ale pojawiają się również opracowania dotyczące wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki czy też wojny w Wietnamie. Czytelnik otrzymał więc zbiór oryginalnych, nieszablonowych tekstów odnoszących się do szerokiego spektrum czasowego – począwszy od starożytności, aż po współczesność.  

Na szczególną pochwałę zasługuje dobór tematów, które intrygują i przyciągają uwagę już samymi tytułami. Wyróżnić należy również przystępność tekstów, które dalekie są od akademickiej hermetyczności. Z niecierpliwością czekamy na drugą część zbioru oraz na kolejne odsłony łódzkiej Konferencji.  

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s