Kristjan Randalu / Dave Liebman „Mussorgsky Pictures Revisited”

BMC Records, 2020

Niemiecki pianista estońskiego pochodzenia Kristjan Randalu oraz znakomity saksofonista Dave Liebman połączyli siły by zaprezentować słuchaczom własną wersje słynnego cyklu Modesta Mussorgskiego „Obrazki z wystawy”.

Napisany w 1874 roku oryginał, inspirowany wystawą malarstwa Victora Hartmana, przez dziesięciolecia doczekał się licznych interpretacji. Począwszy od orkiestracji Maurice’a Ravela, przez wersje grane przez kameralistów, po współczesne i nowoczesne dzieła zespołu Emerson, Lake and Palmer’s oraz Isao Tomity.

Idea nagrania opisywanego tu albumu wyszła od Kristjana Randalu. Pianista zaprosił do  wizyty w wyimaginowanej galerii Dave’a Liebmana. Wybitnego saksofonistę, który notabene zaczął się już pojawiać w corocznych podsumowaniach magazynu DownBeat, kiedy jego duetowego partnera nie było jeszcze na świecie. Na płycie możemy więc usłyszeć efekt zderzenia ze sobą dwóch wrażliwości wywodzących się z różnych pokoleń i odległych geograficznie światów.

Przechadzka po galerii z Kristjanem Randalu i Davem Liebmanem wypada ekscytująco. Fantastycznie wypadają partie saksofonu, szczególnei kiedy porówna się je ze znanymi wykonananiami z udziałem smyczków. Duet porusza się sprawnie po ścieżkach zbliżonych do wykonań klasycznych, ale bez oporów podąża czasem własną drogą, odleglą od utartych interpretacji.

Intrygującą koncówką zaskakuje więc „Les Tuileries”. Nie brakuje improwizatorskich wycieczek, ale słuchacz znajdzie także sporo pięknych i lirycznych fragmentów – szczególnie w łączących poszczególne miniatury, kolejnych częściach „Promenady”.  Oczywistością jest wybitność samej muzyki Mussorgskiego, ale Randalu i Liebman dokładają  do całości solidną cegiełkę swojej wykonawczej klasy. Super płyta.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s