Kurt Elling „Secrets Are The Best Stories”

Edition Records, 2020

Kurt Elling albumem „Secrets Are The Best Stories” debiutuje w barwach Edition Records. Prowadzona przez Dave’a Stapletona brytyjska wytwórnia ściągnęła ostatnio pod swoje skrzydła jazzową śmietankę zza oceanu. Płyta wybitnego wokalisty jest kolejnym tego przykładem.

Na „Secrets Are The Best Stories” towarzyszy Ellingowi aż siedmiu muzyków. Znajdziemy wśród nich Danilo Pereza, Johnathana Blake’a, Clarka Sommersa, Rogerio Boccato, Romana Diaza, Chico Pinheiro i Miguela Zenona. Jednak tylko Perez pojawia się w niemal każdym utworze – wyjątkiem jest rozpoczynający płytę „The Fanfold Hawk (for Franz Wright)”, skomponowany przez Jaco Pastoriusa, zaśpiewany przez wokalistę tylko z towarzyszeniem kontrabasu. Za to finałowy „Epilogo” to solowy występ pianisty.

Cztery utwory zagrane są w duecie Elling / Perez, dwa razy prezentuje się na albumie kwartet, dwa razy kwintet (w tym raz z udziałem gitarzysty Chico Pinheiro) i raz sextet (tu z kolei z udziałem alcisty Miguela Zenona). Cały album z jedenastoma kompozycjami trwa prawie czterdzieści siedem minut. Wśród kompozytorów znajdziemy jeszcze Wayne’a Shortera, Silvio Rodrigueza, Vince’a Mendozę i wspomnianego już Danilo Pereza.

Większość tekstów jest autorstwa samego Ellinga, a „Secrets Are The Best Stories” w warstwie słownej kontynuuje tematy, które artysta poruszał na płycie „The Questions”. Wokalista zaadaptował także wersy poetów Franza Wrighta i Roberta Blye’a, 19-wiecznej abolicjonistki Frances E.W. Harper oraz noblistki Toni Morrison. Dwa utwory są dziełem spółki Django Bates (muzyka) i Sidsel Endresen (słowa).  

Trzeba zdecydowanie przyznać, że najnowszą produkcja zwiastuje wysoką formę Kurta Ellinga. Album jest po prostu znakomity. Przepięknie wypadają duetowe nagrania wokalu z fortepianem. W „Beloved” fantastyczny drugi plan wypełniają saksofon Zenona i perkusja Blake’a. Jednak to głos Ellinga – co naturalne bo to właśnie on formalnie firmuje płytę – jest najbardziej zachwycającym elementem „Secrets Are The Best Stories”. Nie wiem czy należy przyjąć za pewnik tytułe płyty, za to pewien jestem że najlepsze historie to te opowiedziane głosem Kurta Ellinga.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s