Wydawnictwo fusbal-mk, 2019

Sport, a w szczególności piłka nożna, zawsze stanowiły i nadal stanowią istotny element codzienności. Takie ujęcie tematu odnajdziemy w opisywanej tu książce. I choć piłka nożna gra tu pierwszoplanową rolę, to dzieło Mariusza Kowolla zaliczyć należy (co do czego nie mam wątpliwości) do publikacji historycznych.
Ten przymiotnik w przypadku „Futbolu ponad wszystko” ma zresztą drugie dno, bo książka poza tym że zajmuje się historią, jest również sama w sobie „historycznym” wydarzeniem. Porusza bowiem tematy przez wiele lat zakazane, przemilczane. Potem niejednokrotnie zapomniane. Historia – nie tylko sportowa – Górnego Śląska, która jest esencją opisywanej tu publikacji, dodatkowo skoncentrowana na okresie II wojny światowej, do dziś potrafi wywołać nieoczekiwane reakcje i kontrowersje.
Dla mnie – pasjonującego się zarówno historią, jaki sportem – znalezienie wydawnictwa łączącego obydwa tematy, zawsze powoduje dreszczyk emocji. Narracja futbolowa oczywiście dominuje. Mamy w książce szczegółowe relacje z meczów, obraz kulis poszczególnych wydarzeń, ale także szersze spojrzenie na konkretne problemu ówczesnego sportu i piłkarskiej społeczności.
Fantastycznie odnajduje się w treści książki nazwiska, znane chociażby z powojennej historii futbolu. Zarówno polskiego jak i niemieckiego. Poza wszystkim całość napisana jest w fajnym, gawędziarskim stylu, z gwarowymi wtrętami. Drobiazg, który dodaje całości unikatowego smaku.
Trzeba wreszcie pochwalić dochowanie standardów pracy historycznej i sporządzenie indeksu nazwisk oraz bibliografii. Specjalnym dodatkiem jest jedyny w swoim rodzaju, sporządzony po raz pierwszy, aneks prezentujący listę meczów Ernesta Wilimowskiego rozegranych w czasie wojny. „Futbol ponad wszystko” podsumować można po sportowemu: mistrzostwo!
KSIĄŻKĘ MOŻNA KUPIC TUTAJ: https://allegro.pl/oferta/futbol-ponad-wszystko-historia-pilki-kopanej-na-g-8806887711