Mariusz Kowoll „Futbol ponad wszystko”

Wydawnictwo fusbal-mk, 2019

Sport,  a w szczególności piłka nożna, zawsze stanowiły i nadal stanowią istotny element codzienności. Takie ujęcie tematu odnajdziemy w opisywanej tu książce. I choć piłka nożna gra tu pierwszoplanową rolę, to dzieło Mariusza Kowolla zaliczyć należy (co do czego nie mam wątpliwości) do publikacji historycznych.

Ten przymiotnik w przypadku „Futbolu ponad wszystko” ma zresztą drugie dno, bo książka poza tym że zajmuje się historią, jest również sama w sobie „historycznym” wydarzeniem. Porusza bowiem tematy przez wiele lat zakazane, przemilczane. Potem niejednokrotnie zapomniane.  Historia – nie tylko sportowa – Górnego Śląska, która jest esencją opisywanej tu publikacji, dodatkowo skoncentrowana na okresie II wojny światowej, do dziś potrafi wywołać nieoczekiwane reakcje i kontrowersje.

Dla mnie – pasjonującego się zarówno historią, jaki sportem – znalezienie wydawnictwa łączącego obydwa tematy, zawsze powoduje dreszczyk emocji.  Narracja futbolowa oczywiście dominuje. Mamy w książce szczegółowe relacje z meczów, obraz kulis poszczególnych wydarzeń, ale także szersze spojrzenie na konkretne problemu ówczesnego sportu i piłkarskiej społeczności.

Fantastycznie odnajduje się w treści książki nazwiska, znane chociażby z powojennej historii futbolu. Zarówno polskiego jak i niemieckiego. Poza wszystkim całość napisana jest w fajnym, gawędziarskim stylu, z gwarowymi wtrętami. Drobiazg, który dodaje  całości unikatowego smaku.

Trzeba wreszcie pochwalić dochowanie standardów pracy historycznej i sporządzenie indeksu nazwisk oraz bibliografii. Specjalnym dodatkiem jest jedyny w swoim rodzaju, sporządzony po raz pierwszy, aneks prezentujący listę meczów Ernesta Wilimowskiego rozegranych w czasie wojny. „Futbol ponad wszystko” podsumować można po sportowemu: mistrzostwo!

KSIĄŻKĘ MOŻNA KUPIC TUTAJ: https://allegro.pl/oferta/futbol-ponad-wszystko-historia-pilki-kopanej-na-g-8806887711

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s