Alex Harding / Lucian Ban “Dark Blue”

Sunnyside Records, 2019

Muzyczna współpraca Alexa Hardinga i Luciana Bana rozpoczęła się dwie dekady temu. Nagraniowo debiutowali w roku 2001, zarejestrowaną w duecie płytą „Somethin’ Holy”, wydawali następnie albumy w większych składach, uczestniczyli wspólnie w sesjach innych muzyków. Obecnie ponownie prezentują kameralne, duetowe nagrania. Miejsce spotkania na pograniczach jazzu, bluesa i współczesnej improwizacji.

Na „Dark Blue” składa się pięć kompozycji Bana i sześć Hardinga  (który obok wykorzystania saksofonu barytonowego, w trzech utworach zagrał na klarnecie basowym). W zarejestrowanym materiale znajdziemy także sporo partii improwizowanych. Nieco nowości oraz trochę nagrań znanych już z wcześniejszej współpracy. Jest i mrocznie – jak w bluesowym utworze tytułowym rozpoczynającym całość – i nastrojowo smutno – jak w balladzie „Chakra” oraz finałowym „Hymn”. Dwa utwory zagrane zostały solo: w „H.B.” Harding składa hołd Hamietowi Bluiettoowi, z kolei “Low Country Blues” inspirowany jest wspomnieniami wiejskiego życia w rodzinnej Rumunii pianisty. “The Invisible Man” wziął początek z nagrodzonej w 1953 roku powieści Ralpha Ellisona.

Bardzo ciekawa i bardzo różnorodna to płyta. Zarówno pod względem nastroju jak i stylistyki. Instrumentarium Hardinga (saksofon barytonowy i klarnet basowy) znakomicie koresponduje z pianistyką Bana. Słucha się “Dark Blue” bez chwili znudzenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s