Eric Karpeles „Prawie nic”

Wydawnictwo Noir Sur Blanc, 2019

„Jeszcze poprzedniego dnia nic o nim nie słyszałem. Następnego dnia całkowicie mną zawładnął” – tak autor biografii Józefa Czapskiego opisuje pierwsze zetknięcie się z osobą swojego bohatera.

Specjalista od Prousta otrzymał od przyjaciela książkę o pisarzu, napisaną właśnie przez Czapskiego. Z tego przypadkowego spotkania wykiełkowała świetna biografia wybitnego malarza.

„Pisane mu było życie szczęśliwe” – tak zaczyna swoją opowieść Karpeles. To dość odważny, z lekka nawet prowokacyjny początek biorąc pod uwagę przeżycia Czapskiego w latach II wojny światowej, okres powojenny i dożywotnią emigrację. Nie ma jednak mowy o jakiejkolwiek sielankowości całego tekstu, a trudne sprawy nie pozostają poza narracją. Biograf – sam parający się malarstwem – cały czas pamięta o słowach Józefa Czapskiego: „przede wszystkim jestem malarzem” starając się portretować go właśnie jako malarza – paradoksalnie nawet w latach twórczej niemocy.

Ciekawie nakreślone jest całe tło życiorysu Czapskiego. Czasem drobną, acz znaczącą wzmianką pokazujące realia ówczesnych czasów. Interesującym zabiegiem jest wplecenie w treść, historii powstawania książki, opisów spotkań Karpelesa z ludźmi i dziełami Czapskiego. W nieuchwytny sposób tworzy to bardzo osobistą otoczkę całej opowieści.

Dogłębnie i wyczerpująco opowiedziana biografia ma jeszcze jedną zaletę. Na końcu książki czytelnik znajdzie kilkadziesiąt reprodukcji obrazów (w tomie jest też podobna wkładka z rysunkami Artysty). To ogromna zaleta tego wydawnictwa – czytając o pracach Czapskiego można łatwo sięgnąć po reprodukcję, nasycić się nie tylko słowem, ale i widokiem omawianego dzieła (z tego powodu rekomenduję raczej tradycyjną, drukowaną wersję).

Zapowiedziana przez Karpelesa w przedmowie chęć ożywienia postaci Józefa Czapskiego udała się więc znakomicie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s