Eryk Kulm Quintessence „Private Things”

Polskie Radio, 2019

Niemal pół wieku temu Eryk Kulm wyjechał do USA uczyć się w prestiżowej Berklee College of Music. Później ponad dekadę występował w nowojorkisch klubach jazzowych. Po powrocie do Polski grywał w zespołach Zbigniewa Namysłowskiego, Leszka Możdżera, jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Wydana w roku 1992 płyta „Birthday” firmowana przez autorski zespół perkusisty podbiła krajowy rynek zbierając laury w podsumowaniach roku. Obecnie, po dłuższej przerwie w graniu, powraca z nowym składem kwintetu Quintessence  oraz nowymi nagraniami. Do współpracy zaprosił tym razem saksofonistę Marcina Kaletkę, trębacza Rasula Siddika, pianistę Michała Szkila oraz kontrabasistę Michała Jarosa.

Pięćdziesięciominutowy album rozpoczyna się kompozycją Dolpha Castellano „Prashanta”, w której kolejno prezentują się instrumenty dęte i fortepian. Trzeba wspomnieć, że współpraca Kaletki i Siddika to jeden z mocniejszych punktów tego albumu. Poza wymienionym nagraniem posłuchać możemy jeszcze pięciu autorskich utworów Eryka Kulma. „Up&Downs” zagrany jest w dwóch wersjach, a każda z nich zaczyna się innym, długim, solowym wstępem lidera kwintetu. Bliźniacze „After The Morning” i „The Morning After” przenoszą słuchacza ze świata energetycznego jazzu w nieco bardziej mroczne, tajemniczo-ponure rejony.

Eryk Kulm podkreśla, że to pierwsze firmowane przez niego nagrania, na których kształt miał aż tak duży wpływ. Autorskie zadowolenie z osiągniętego efektu w pełni przekłada się na satysfakcję słuchacza, który otrzymuje zestaw niezwykle atrakcyjnej, nowoczesnej muzyki.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s