Arild Andersen Group „Affirmation”

ECM, 2022

Norweski kontrabasista Arild Andersen, od lat nagrywający dla wytwórni ECM, powraca z nowym zespołem oraz nowymi, improwizowanymi nagraniami zarejestrowanymi w  legendarnym Rainbow Studio w Solo.

W składzie nowego kwartetu Andersena znaleźli się utytułowani muzycy: saksofonista Marius Neset, pianista Helge Lien oraz perkusista Håkon Mjåset Johansen. W drugim dniu sesji porzucili przygotowane wcześniej kompozycje lidera, by skupić się na zespołowej improwizacji. Jak wspomina sam Arild Andersen, dość szybko udało im się skompletować dwie mini-suity, które możemy usłyszeć na albumie. Całość programu dopełnia utwór “Short Story” – jedyny, który pozostał z pierwotnych planów nagraniowych.

Dwuczęściowa suita “Affirmation” podzielona została na krótsze fragmenty, enigmatycznie i minimalistycznie zatytułowane kolejnymi liczbami (od „One” do „Seven”). Obok charakterystycznych dla stylistyki nagrań firmowanych przez ECM, przestrzennych, subtelnych fragmentów znalazły się na płycie również energetyczne interakcje – tu uwagę zwraca szczególnie „Four”, finałowa odsłona „Affirmation Part I”. Eteryczne i powściągliwe klimaty powracają na zakończenie „Affirmation Part II”. Cały album zamyka, wspomniana już wcześniej, kontrastująca z improwizowaną całością, chwytliwie melodyjna “Short Story.

Sesja nagraniowa była pierwszym improwizowanym spotkaniem kwartetu.  Podczas kilku wcześniejszych koncertów muzycy grywali bowiem przede wszystkim utwory Andersena (te, które początkowo miały znaleźć się na albumie). Ten swoisty „debiut” wypadł znakomicie i należy mieć nadzieję,  że Arild Andersen Group podążać będzie w swoich działaniach taką właśnie stylistyczną ścieżką.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s