JAZZOWE REKOMENDACJE: Anne Efternøler & Lige Børn  “Anne Efternøler & Lige Børn”

Hobby Horse Records, 2022

Anne Efternøler jest znaną i cenioną postacią sceny improwizowanej. Jednak dopiero teraz debiutuje jako liderka – albumem zaskakującym na wielu płaszczyznach.

Pod zwyczajną z pozoru nazwą zespołu Anne Efternøler & Lige Børn  kryje się sama trębaczka oraz trzech … kontrabasistów. Taki bowiem nietypowy skład wymyśliła liderka na swoją pierwszą płytę.  Przy czym warto wspomnieć, że udało jej się zaprosić do nagrań muzyków niezwykłych. Kontrabasowe trio tworzą bowiem trzej wirtuozi: Richard Andersson, Anders Christensen oraz Thomas Morgan.

Założeniem projektu – jak wspomina sama  Anne Efternøler – było odrzucenie wszelkich konwencji i przyzwyczajeń. Trwający nieco ponad czterdzieści minut album składa się z trzynastu utworów i zawiera kompozycje trębaczki oraz materiał zaimprowizowany. Tekstury trąbki pokazują zróżnicowane techniki gry liderki, zarówno w partiach solo jak i w zestawieniu z grą trzech kontrabasów eksplorujących potencjał tych instrumentów.

Kwartet gładko porusza się pomiędzy atonalnością, a melodyjnymi kompozycjami, czerpiącymi z folku oraz songwirtingu.  Wykonawcza śmiałość i odwaga  oraz kompozytorska i improwizacyjna kreatywność pozwoliły na uzyskanie niezwykłego efektu oraz  stworzenie muzyki oryginalnej i intrygującej.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://anneefternoler.bandcamp.com/album/anne-eftern-ler-lige-b-rn

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s