Piotr Orzechowski / Kuba Więcek „Themes of Dracula”

Anaklasis, 2022

Dwóch znakomitych muzyków reprezentujących młode pokolenie krajowej sceny, po kilku latach wspólnych występów, pojawiło się wreszcie na duetowym albumie. Piotr Orzechowski i Kuba Więcek zmierzyli się na nim z kultową ścieżką dźwiękową do filmu „Dracula” Francisa Forda Coppoli.

Ten wybitny reżyser,  zaprosił do współpracy Wojciecha Kilara, który stworzył podziwianą do dziś liryczną kantatę na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną. Orzechowski i Więcek swoją suitę wydali w ramach serii Revisions, prowadzonej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w ramach marki wydawniczej Anaklasis. Revisions proponuje intrygujące i zaskakujące prezentacje dorobku kompozytorskiego, zderzając je z eksperymentalnymi i przewrotnymi interpretacjami współczesnych gwiazd, często  wywodzących się z zupełnie innych muzycznych światów. „Themes of Dracula” fantastycznie wpisują się w ideę serii.

Piotr Orzechowski i Kuba Więcek potraktowali utwory Kilara jako punkt wyjścia, tworząc własną, pięcioczęściową suitę. Opis płyty wyraźnie statuuje, że jest to „utwór inspirowany” kilarowskimi kompozycjami.  I choć w „Themes of Dracula” będzie odnaleźć wątki z oryginalnego dzieła, to słuchacz nie będzie miał też najmniejszych wątpliwości co do autorskiego wkładu  obu instrumentalistów w przetworzeniu tematów z „Draculi”.

Orzechowski i Więcek prowadzą swoją własną opowieść, zbudowaną na improwizacji.  To freejazzowa historia, która jednak poprowadzona jest w  bardzo filmowy sposób. Duet nieco odsuwa się od oryginału – poszczególne części suty oznaczone są tylko numerami. Instrumentalne dialogi i interakcje, preparacje instrumentów, nieoczekiwane dźwięki z nich wydobywane nie powodują jednak dysonansu z oryginalną materią muzyczną. Możemy na równi podziwiać kunszt zarówno kompozytora jak i muzyków-interpretatorów.  

Cały projekt „dojrzewał” na koncertach – przygotowany został na zamówienie OFF Festiwal i tam też, w roku 2021, odbyła się jego premiera. Dokonane przed pół rokiem nagranie prezentuje pięcioczęściowy utwór zamykający się w niewiele ponad trzydziestu minutach. Ta studyjna wersja „Themes of Dracula”  jest po prostu znakomita, a nawet – nie bójmy się tego określenia – wybitna.

Piotr Orzechowski i Kuba Więcek stworzyli niekwestionowany majstersztyk. Warto przy tym skonfrontować się z projektem w wersji koncertowej, bowiem jego improwizowana natura pozwala domniemywać, że podczas występów spodziewać się można wielu  intrygujących niespodzianek.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s