Arbenz X Lightsey/Elekes/Landolf “Conversation #6 & #7”

Hammer Recordings, 2022

Szósta i siódma część projektu “Conversation”, szwajcarskiego perkusisty Floriana Arbenza, objawia się w postaci podwójnego albumu, którego głównym gościem jest pianista Kirk Lightsey.

Florian Arbenz spotkał Kirka Lightseya jako nastolatek. Już jako zawodowy muzyk miał możliwość występować z zespołem pianisty. Fascynacja energią i osobowością starszego kolegi-muzyka, przerodziła się szybko – pomimo znacznej różnicy wieku – w obopólną przyjaźń. Jej ukoronowaniem są obecne wspólne nagrania.

Album dostępny jest na Bandcampie: https://florianarbenz.bandcamp.com/album/conversation-6-7-double-album

Na każdej z płyt znajdziemy po siedem utworów.  „Szóstka” zawiera duetowe nagrania Arbenza i Lightseya. Na siódmym albumie cyklu zagrał natomiast kwartet. Wspomnianą wcześniej dwójkę wspomogli: basista Tibor Elekes – niegdyś jeden z nauczycieli lidera oraz współpracownik pianisty oraz inny długoletni przyjaciel, saksofonista Domenic Landolf.

Jak wspomina sam Florian Arbenz nieco więcej miejsca na obu płytach poświęcono jazzowym klasykom. Całość rozpoczyna kapitalna interpretacja  „Sometimes I Feel Like A Motherless Child” połączona z „Wade in the Water”. Wśród nagrań znajdziemy między innymi kompozycje Charliego Parkera – „Ah-Leu-Cha” pojawia się zarówno w duetowej jak i kwartetowej wersji – czy też Wayne’a Shortera : „Fee-Fi-Fo-Fum” oraz „Pinocchio”.  

Program uzupełniają utwory Arbenza i Lightseya oraz duetowa improwizacja obu muzyków.  Wśród nagrań w duecie  znalazł się również – wspominany już w moich tekstach o wcześniejszych płytach “Conversation” – „Freedom Jazz Dance”, muzyczny motyw przewodni całego cyklu.

Projekt przekroczył założony półmetek.  Kolekcja „Konwersacji” już teraz wygląda imponująco. Udaje się Florianowi Arbeznowi cały czas zachować  świeżość i atrakcyjność pomysłu. Szósta i siódma odsłona podtrzymują wysoki poziom całej serii. Słucham tych nagrań z ogromną przyjemnością i niecierpliwie wyglądam kontynuacji.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s