Treetop „Treetop”

Animal Music, 2021

Debiutancki album tria Treetop intryguje nietypowym składem instrumentalnym i zastanawiającym wyborem utworów.  W trakcie słuchania płyty szybko chodzi się do wniosku, że muzykom udało się stworzyć propozycję  bardzo oryginalną i  stanowiącą kolejny argument zachęcający do sięgnięcia po ich nagrania.

Treetop tworzą mieszkający w Berlinie, czeski akordeonista Vojta Drnek, prażanin – puzonista Richard Šanda oraz słowacki kontrabasista Michal Šelep.  Tak, to nie pomyłka: muzycy grają na takich właśnie instrumentach.  Akordeon, puzon i kontrabas – takiego zestawienia nie da się określić inaczej niż niespotykanym. 

Program płyty zawiera utwory, które muzycy grywali przez ostatnie trzy lata na koncertach. Większość z nich to oryginalne kompozycje Vojty Drnka i  Richarda Šandy. Ale znalazły się również na albumie dzieła Edwarda Griega,  Béli Bartóka, Charliego Hadena oraz czeska pieśń folkowa.

Eklektyczny repertuar wspierany jest równie urozmaiconą stylistyką poszczególnych utworów. Niektóre z aranżacji dają poszczególnym nagraniom nieoczekiwane oblicze.  Najjaskrawiej widać to w griegowskim „Melodi” (wziętym z IV Księgi Utworów Lirycznych) czy też ludowym „Koulelo se, koulelo”, a także w finałowym „Silence” Hadena, który jest najdłuższym utworem na płycie.

Oczywiste wpływy jazzu, klasyki, folku, ale i musicalu oraz współczesnego musette często pojawiają się w zaskakujących momentach. Pięćdziesiąt minut muzyki mieni się najprzeróżniejszymi kolorami, oferując słuchaczowi  ciekawy, pełen niespodzianek album.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s