LIVE: Maciej Kądziela & Kasia Pietrzko Trio

Akademia Muzyczna w Łodzi, Łódź, 11.12.2021

Foto: Piotr Fagasiewicz

W roku 2021 saksofon obchodzi 180 rocznicę urodzin. Jubileusz ten postanowił uczcić Maciej Kądziela, który do wspólnego świętowania zaprosił trio Kasi Pietrzko.

Taki wybór nie był zaskoczeniem – oboje spotkali się przy projekcie Jazz Forum Talents, koncertując i nagrywając płytę. Saksofonista uczestniczył również w przygotowanym przez Kasię Pietrzko na tegoroczną edycję bielskiej Jazzowej Jesieni, prezentację kompozycji na chór, jazzowe trio i kameralną orkiestrę dętą. W ramach stypendialnego projektu przedstawionego w Sali Kameralnej łódzkiej Akademii Muzycznej, wspomniana dwójka, wsparta stałymi członkami tria pianistki: Andrzejem Święsem i Piotrem Budniakiem, zaprezentowała sześć premierowych  kompozycji.

Maciej Kądziela i Kasia Pietrzko, jako autorzy utworów, postawili na celebrację instrumentu-jubilata. Choć oczywiście w trakcie koncertu nie zabrakło miejsca na dłuższe solowe popisy pianistki czy też kontrabasu oraz perkusji.  Maciej Kądziela, obok altowego sięgnął również po saksofon barytonowy i sopranowy. Liryczna ballada na barytonie była jednym z najlepiej przyjętych przez publiczność utworów.  Świetnie udało się zbudować dramaturgię występu. „Na koniec zostawiliśmy najtrudniejsze” zapowiedział Maciej Kądziela przed Utworem numer sześć (kompozycje nie mają jeszcze swoich tytułów). Nie mnie oceniać ową trudność, ale była to zdecydowanie najlepsza część wieczoru, który zamknęło zagrane następnie na bis rzewnie piękne tango.

Mam nadzieję, że ten wspólny koncert  Macieja Kądzieli i Kasi Pietrzko nie będzie jednorazowym „wyskokiem”.  To co usłyszeliśmy – szczególnie w końcówce koncertu – daje nadzieję, na wykreowanie czegoś oryginalnego i niezwykłego. Między tą dwójką artystycznie iskrzy, a wykreowana energia przybiera zdecydowanie pozytywne odcienie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s