Lis Wessberg „Yellow Map”

April Records, 2021

Duńska puzonistka Lis Wessberg podczas 30 lat swojej muzycznej kariery zdobyła reputację jako sidemanka i artystka koncertowa zarówno w środowisku jazzowym jak i pośród gwiazd rodzimej muzyki pop. Obecnie po trzech dekadach od uzyskania dyplomu Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze przygotowała swój debiutancki autorski album.

W składzie zespołu towarzyszącego Lis Wessberg znajdziemy pianistę Steena Rasmussena, basistę Lennarta Ginmana  i perkusistę Jeppego Grama.  Muzyka przygotowana na album puzonistki, powstawała z myślą o tych właśnie muzykach i ten wymarzony skład udało się w studiu zgromadzić.  Należy wspomnieć jeszcze o niewątpliwej atrakcji jaką jest gościnny udział Marilyn Mazur w utworze „Sister M”.

Dziewięć autorskich kompozycji łączy akustyczne brzmienia puzonu z elementami elektronicznymi. Środkowa część trwającego niecałe trzy kwadranse albumu jest dość energiczna. Jednak dominują na płycie utwory delikatne i spokojne. W taki właśnie nastrój wprowadza słuchacza otwierający całość „The Strip”. Przepięknie wybrzmiewa również ballada „Roots”.  

Poza liderką zwracają uwagę ciekawe solowe partie fortepianu i Fender Rhodesa w wykonaniu Steena Rasmussena – prywatnie męża puzonistki.  Intrygujące sola kontrabasu pojawiają się w końcowej części „The Ancient Road” oraz we wstępie do „Midnights”.  Cała „Yellow Map” utkana jest ze znakomitych melodii, którymi warto otulić się i z ogromną przyjemnością ogrzewać się ich ciepłem.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s