Arbenz X Hart/Känzig “Conversation #2 & #3. Neologism”

Hammer Recordings, 2021

Projekt Floriana Arbenza zatytułowany “Conversation” zaczyna nabierać rozpędu. Pojawiła się kolejna płyta,  a następne tytuły czekają już na publikację.

O albumie inaugurującym  całe przedsięwzięcie pisaliśmy tutaj: https://bityl.co/8cE8 .  Druga jego odsłona przynosi wydawnictwo nagrane z wibrafonistą Jimem Hartem oraz basistą Heirim Känzigiem. „Neologism” zawiera zapis drugiego i trzeciego spotkania. Pierwsze pół godziny poświęcone jest duetowi Arbenza (lider gra na  zestawie perkusyjnym tradycyjnie już rozbudowanym o specjalnie skonstruowane instrumenty, a posiłkuje się także mini-cymbałami i afrykańskim udu) i Harta (wibrafon i marimba). Drugie trzydzieści minut słuchamy tria, powiększonego o kontrabas.

Każda z umownych części zawiera sześć nagrań. Niemal połowę repertuaru stanowią kompozycje lidera projektu, trzy dorzucił Jim Hart, jedną Heiri Känzig. Całość uzupełniają dwa utwory Theloniousa Monka oraz „Freedom Jazz Dance” Eddiego Harrisa. Ten ostatni utwór jak się wydaje, będzie elementem łączącym wszystkie „konwersacyjne” płyty Arbenza.

Zderzenie gry dwóch instrumentalistów, typowego jazzowego dialogu z prezentacją tria sprawdziło się znakomicie.  Pierwsza z konwersacji ma w naturalny sposób mocno perkusyjny charakter. Ale i w drugiej części znajdziemy za sprawą solówek Floriana Arbenza, ekscytujące momenty z instrumentami perkusyjnymi w roli głównej. Gruszek w popiele nie zasypia również  Jim Hart, popisujący się chociażby w otwierającym nagrania w triu utworze „Ramprasad”.

Płyta rewelacyjnie wpisuje się w założenia całej serii.  Słuchając ma się dokładnie takie wrażenia jakich można oczekiwać po tytule “Conversation”.  Jesteśmy świadkami rozmowy dwójki przyjaciół, do których po chwili dosiada się kolejny kolega. Dyskusja toczy się dalej, a interakcje, przepychanki i indywidualne muzyczne przemowy raz po raz wprawiają odbiorcę w zachwycenie.

Super płyta. Z niecierpliwością czekam na kolejne odsłony Konwersacji, spodziewając się równie wielkich emocji.

Album dostępny jest tutaj: https://florianarbenz.bandcamp.com/album/conversation-2-3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s