Nikol Bokova „Prometheus”

Animal Music, 2021

Trzeci album wschodzącej gwiazdy czeskiego jazzu Nikol Bokovej, podobnie do poprzednich jej wydawnictw,  zaskakuje, prezentując kolejny, jeszcze inny  obraz jej pianistycznego i kompozytorskiego talentu.

Debiutancka płyta „Inner Place” nagrana została w triu i oferowała czysto jazzową prezentację. Drugi w dyskografii artystki album – „Unravel” – skupił się na solowych interpretacjach muzyki klasycznej, od której Nikol Bokova rozpoczynała karierę. Na najnowszej płycie pianistka powraca do jazzu, ale tym razem z nowo sformowanym, gwiazdorskim kwintetem.

O płytach Nikol Bokovej pisaliśmy tutaj: https://donos.home.blog/?s=bokova

Perkusista Michal Wierzgoń grał na obu poprzednich albumach Nikol Bokovej. Tym razem stworzył sekcję rytmiczną z Jaromírem Honzákiem, jedną  z najbardziej utytułowanych postaci czeskiej sceny jazzowej.  Na gitarze zagrał David Dorůžka, dobrze znany w Polsce, z racji licznych kooperacji z naszymi muzykami. Skład dopełnił waltornista Radek Baborák, jeden z najlepszych światowych wirtuozów tego instrumentu, dla którego „Prometheus” stał się pierwszą jazzową płytą w karierze.

Współpraca z Radkiem Baborákiem ułożyła się znakomicie. Zaprocentowały tu związki Nikol Bokovej z muzyką klasyczną, a pasję do tego gatunku muzyki, obojga wymienionych instrumentalistów przepięknie pokazał wstęp do „Nunchaku” oraz finałowa miniatura „Heart of Gold” z popisem Radka Baboráka. Kapitalnymi solówkami popisywał się również David Dorůžka.

Nikol Bokova zaprezentowała się na albumie przede wszystkim jako liderka i kompozytorka. Pierwszy plan pozostawiła w dużym stopniu znakomitym muzykom, którzy jej towarzyszyli. Sama przepięknie pokazała się chociażby w solowym „On a meadow”.  Album ma dość jednolity klimat. Czterdzieści dwie minuty „Prometheusa” upływają w nastroju delikatnej refleksji. Zadumy, będącej reakcją na odejście bliskiej osoby.

Znakomita, a przy tym niezwykle piękna płyta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s