JAZZOWE REKOMENDACJE: Lech Wieleba „Bass Poetry”

PJ Records, 2021

Osiem własnych kompozycji  i standard Michela Legranda, znajdziemy na najnowszej, solowej płycie basisty Lecha Wieleby.  Wydawnictwo uzupełnia płyta DVD z bonusowym nagraniem, zaprezentowanym w formie filmowej impresji nagranej w Słowińskim Parku Narodowym.

Lech Wieleba urodził się w 1950 roku w Lęborku. Studiował w obecnym Zespole Szkół Muzycznych w Gdańsku. Po zakończeniu nauki koncertował w Państwowej Operze i w Filharmonii w Gdańsku. W roku 1975 wystąpił podczas zainaugurowanego dwa lata wcześniej FestiwaluJazz Jantarw Gdańsku, jako członek zespołu   Dona Cherry’ego. W roku 1980   wraz z zespołem Antiquintet (który założył wraz z Leszkiem Kułakowskim) został zwycięzcą festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu i wystąpił na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie.  Na przełomie lat 1982/83 wraz z założonym przez saksofonistę Ryszarda Miśka   Polskim Teatrem Instrumentalnym z Gdańska, wyruszył w trasę koncertową po Europie. W roku 1984 wyjechał do Niemiec gdzie czynnie uczestniczył w tamtejszym życiu muzycznym, grając w zespołach jazzowych, pracując i komponując dla teatru, produkcji musicalowych oraz varietes. Od lat 2000 mieszka i pracuje w Szwajcarii.

Teatr, jazz i poezja są   obecne w artystycznym życiu Lecha Wieleby od wielu lat.  Autorskie poetycko-jazzowe programy realizuje od początku XXI wieku. Tytuł najnowszej płyty w sposób prosty, acz zupełnie wyczerpujący opisuje to co możemy usłyszeć na prezentowanym albumie. „Bass Poetry” zrealizowany został poprzez nałożenie na siebie dwóch ścieżek kontrabasu.  Lech Wieleba zabiera słuchaczy w trwająca trzy kwadranse liryczną podróż.  Świat muzyki delikatnej, eleganckiej, pełnej – zgodnie z tytułem – poetyckiej subtelności. Płyta wyciszająca zmysły, można wręcz powiedzieć kojąca.  „Bass Poetry” dostarczy słuchaczowi niewątpliwej satysfakcji, da chwilę zadumy, pozwoli  zwolnić, może nawet zatrzymać się na kilka chwil, na przekór codziennemu pędowi życia.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s