Czesław Gawlik, Anna Małecka „Jazz w Rybniku”

Rybnicka Agencja Wydawnicza, 2014

Sześć dekad historii jazzu w Rybniku prezentuje książka autorstwa Czesława Gawlika – muzyka i osoby od lat zaangażowanej w promocję kultury – oraz Anny Małeckiej – dziennikarki i autorki, związanej ze sceną jazzową od strony organizacyjnej, a przez pewien czas również artystycznej, jako wykonawca.

Pierwsza, najobszerniejsza cześć opracowania skupia się na przedstawieniu historii rybnickiego jazzu. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że autorom udało się znaleźć rybnickie wzmianki jazzowe, jeszcze z lat 1920-30. Jednak zasadnicza narracja historyczna rozpoczyna się w roku 1954 od powstania kwintetu rytmicznego w jednym z lokalnych Domów Kultury. W poszczególnych rozdziałach autorzy przypominają miejsca, wydarzenia i osoby, które wiążą się z historią rybnickiego jazzu. Dokładnie przypomniane są programy cyklicznych imprez, które odbywały się w regionie, nie brakuje również przypomnienia najważniejszych wydarzeń z poszczególnych obiektów regularnie goszczących muzykę jazzową.

Druga część książki skupia się na teraźniejszości rybnickiej sceny jazzowej. Przypomniane są najświeższe koncerty oraz ostatnie edycje festiwali. Jeden z rozdziałów poświęcono Rybnickiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.  Autorzy nie zapomnieli również o „okolicach jazzu” – tytułując tak jeden z fragmentów, opowiadający o działaniach dotyczących między innymi bluesa i muzyki gospel. Tą cześć książki zamyka zestawienie biogramów najważniejszych osób związanych z jazzem w Rybniku. Krótka, trzecia część książki podsumowuje całość, zbiorem anegdot. Co ciekawe i oryginalne pomyślano również o miejscu na notatki – dzięki czemu można treść książki uzupełniać i aktualizować, już we własnym zakresie.

Ogromną zaletą książki jest bardzo bogaty materiał archiwalny, uzupełniający główny wywód. Zdjęcia, reprodukcje plakatów, artykułów prasowych robią duże wrażenie. Należy docenić wysiłek autorów włożony w ich zgromadzenie i opracowanie. Uznanie wyrazić należy również za przygotowanie indeksu nazwisk (co wbrew pozorom nie jest ostatnio oczywistą praktyką wydawniczą). „Jazz w Rybniku” to ważna i cenna publikacja. Niezbędnik dla zainteresowanych jazzem w szerszym znaczeniu, jako zjawiskiem. Nieoceniona pomoc dla pasjonatów i profesjonalistów.   

recenzja premierowo opublikowana na polish-jazz.blogspot.com

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s