Magda Kuraś „Plony”

Edycja prywatna, 2020

Debiut „na ostatnią chwilę”  zaprezentowała Magda Kuraś – jej pierwsza płyta ukazała się 30 grudnia 2020 roku.  Siedem utworów składa się na krótkie bo zaledwie półgodzinne, ale warte odnotowania wydawnictwo.

Największą uwagę zwraca oczywiście samo wykonanie. Oryginalny i ciekawy głos wokalistki, która znakomicie wypada zarówno w śpiewie jak i w wokalizach, a zaprezentowane nagrania dają niezłe pole do popisu, dobrze wpasowując się w artystyczny wizerunek Magdy Kuraś. Stało się  tak zapewne w dużej mierze dzięki temu, że mamy do czynienia z materiałem autorskim. Magda Kuraś jest zarówno kompozytorką (wspólnie z Patrykiem Czyżewskim) jak i autorką tekstów w przypadku wszystkich utworów. Małym muzycznym wyjątkiem jest „ponadfrunę” napisane przez Dominika Kisiela, który również gościnnie zagrał w nim na fortepianie. Mnie najbardziej przypadła do gustu rozegrana niemal samymi głosami znakomita miniatura „wołam”.

Magda Kuraś wspomina o etnicznych inspiracjach w swojej muzyce. I rzeczywiście wyraźne folkowe nuty przeplatają się w większości kompozycji. Na uznanie zasługują również bardzo dobre teksty (to kolejna płyta zaśpiewana po polsku, co cieszy – dobrze że młodzi artyści zauważają atuty śpiewania w ojczystym języku) i spójna literacka koncepcja całości. Magda Kuraś studiuje obecnie na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie dr Krystyny Stańko – znakomity wzór do naśladowania, jako wykonawczyni i autorka ma więc tuż przy sobie.

Szkoda tylko, że – moim zdaniem – dość niefortunnie wybrano datę wydania płyty, pozbawiając się de facto szans na uwzględnienie w podsumowaniach roku, które większość Redakcji miała już przygotowane, a niekiedy nawet opublikowane.  Jest czego żałować, bo album miał duże szanse by się w nich znaleźć. Artystyczne plony jakie przyniosła debiutancka płyta są bowiem nadzwyczaj obiecujące.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s