Magdalena Woźniewska-Działak [redakcja] „Leopold Tyrmand”

Narodowe Centrum Kultury, 2020

Narodowe Centrum Kultury w swojej nagradzanej serii „Jubileusze” prezentuje regularnie, monograficzne zbiory tekstów poświęconych twórczości wybranego autora. Czytelnicy mieli już możliwość zapoznania się z tomami dotyczącymi między innymi Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Zbigniewa Herberta, Josepha Conrada, ale także postaci spoza świata literackiego: Stanisława Moniuszki czy  Romana Ingardena.

Publikacje te związana jest często z okolicznościami – nomen omen – jubileuszowymi, a ponieważ w minionych dwunastu miesiącach świętowaliśmy Rok Leopolda Tyrmanda, zaskoczeniem nie powinno być pojawienie się zbioru poświęconego właśnie temu autorowi.

Wspomniane wydawnictwa sygnowane przez NCK wyróżniają się wysokim poziomem merytorycznym. Autorami poszczególnych esejów są wybitni przedstawiciele swoich dziedzin naukowych: literaturoznawcy, kulturoznawcy, historycy literatury. Pracownicy naukowi najważniejszych polskich uczelni. W tomie, którego podtytuł brzmi „Pisarz, człowiek spektaklu, świadek epoki” przyjrzeć możemy się najważniejszym utworom Tyrmanda, zaprezentowanym w oryginalnych i unikalnych kontekstach.

Wspomniane oryginalność i unikalność nie są przy tym marketingowym zagraniem. Poszczególne teksty rzeczywiście odsłaniają nowe oblicze i pokazują inne podejście do tyrmandowskiej twórczości.  Śmiało można powiedzieć, że w wielu przypadkach udało się dokonać nowego otwarcia, ponownego odkrycia niektórych z dzieł Tyrmanda. Warto podkreślić przypomnienie jego „Cywilizacji komunizmu”, książki długo omijanej przez Wydawców.

Cenne jest zwracanie uwagi na słabo dostrzegane dotychczas elementy i wątki oraz znakomite zestawienie ich z biografią autora. Pokazanie pisarskiej konsekwencji w podejmowaniu konkretnych tematów. Ciekawie czyta się o nieoczywistościach (tak zatytułowany jest nawet jeden z esejów) u Tyrmanda. Fascynująco wypadają analizy – szeroko rozumianych – filmowych, muzycznych i … geograficznych odniesień w jego książkach.

Jubileuszowe wydawnictwo poświęcone Leopoldowi Tyrmandowi usytuować trzeba wśród najciekawszych i najbardziej znaczących publikacji dotyczących osoby tego twórcy. Otrzymaliśmy książkę  ważną i niezwykle cenną.  Wprawdzie jest to lektura momentami dość wymagająca, jednak    zainteresowani Tyrmandem i jego dziełami po prostu muszą po nią sięgnąć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s