MUZYCZNE REKOMENDACJE: Stephan Thelen / Kronos Quartet & Al Pari Quartet “World Dialogue”

RareNoise Records, 2020

Gitarzysta i kompozytor Stephan Thelen, który – obok solowych projektów – znany jest z prowadzonego przez Davida Torna zespołu Sonar, napisał przed kilku laty utwór przeznaczony dla kwartetu smyczkowego. Jego marzeniem było włączenie tego dzieła do repertuaru Kronos Quartet.

Dzięki spotkaniu z dziennikarzem Anilem Prasadem udało mu się przedstawić nagrania Davidowi Harringtonowi, jednemu z założycieli Kronos Quartet, który do pomysłu podszedł z dużym entuzjazmem, prosząc jednak o napisanie specjalnie dla kwartetu nieco innej kompozycji. Ostatecznie od czerwca 2017 roku i premierowego wykonania podczas San Francisco Switchboard Festival, „Circular Lines” – bo tak zatytułowany jest utwór – pojawia się podczas koncertów Kronos Quartet. Został również zarejestrowany i otwiera omawiany tu album.

Tymczasem kompozycja, od której wszystko się zaczęło, trafiła do … Polski.  Zespół Al Pari Quartet, zainteresował się  pracami Thelena po koncercie Kronos Quartet. Pochodzące ze Śląska i związane z Akademią Muzyczną w Katowicach instrumentalistki szybko przekonały kompozytora do współpracy. Jej efektem są trzy pozostałe nagrania na “World Dialogue”. Obok utworu tytułowego, tego który pisany był z myślą o Kronos Quartet, Stephan Thelen napisał specjalnie dla kwaretu Al Pari, jeszcze dwa nowe utwory. Krótki “Chaconne” oraz inspirowany folkową muzyką rodzinnego regionu Artystek “Silesia”.

“World Dialogue” otwiera nowy rozdział w kompozytorskiej karierze Thelena. Rozdział rozpoczęty udziałem wielkiej gwiazdy oraz gwiazdy wschodzącej, która powoli zyskuje już międzynarodowe uznanie. Dobra muzyka, zdecydowanie do posłuchania.

Płytę zakupić można tutaj: https://smarturl.it/fstv0r

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s