Mariusz Urbanek „Zły Tyrmand”

Wydawnictwo Iskry, 2020

Mariusz Urbanek zasłużenie cieszy się opinią jednego z najlepszych polskich  biografów. Jedną z pierwszych swoich książek, poświęcił Leopoldowi Tyrmandowi.  Pierwsze wydanie Złego Tyrmanda ukazało się w roku 1992. Na początku roku 2020, wyprzedzając nieco 100-lecie urodzin Tyrmanda, Wydawnictwo Iskry przygotowało trzecie wydanie wspomnianej książki , uzupełnione o nowe, niepublikowane wcześniej materiały.

Trzystustronicowa biografia zbudowana jest ze wspomnień osób, które przewinęły się przez bogaty i kolorowy życiorys Tyrmanda. Najbliższych, przyjaciół i nie-przyjaciół, ale i takich którzy bohatera książki znali jedynie z przygodnych spotkań czy obserwacji. Większość rozdziałów to mniej lub bardziej krótkie – czasem zaledwie półstronicowe – impresje. W zasadzie jedynie część Firma Hoff-Tyrmand opowiedziana przez byłą żonę Tyrmanda Barbarę Hoff, jest dłuższa i nieco bardziej rozbudowana.

Jednak mnogość tych mini-portretów, pojedynczych ujęć z życia, sprawia, że przed czytelnikiem pojawia się wprawdzie dość subiektywny, jednak bez wątpienia intrygujący i ciekawy obraz głównego bohatera książki. Trzeba również wspomnieć, że katalog rozmówców Mariusza Urbanka jest równie barwny i bogaty jak tyrmandowska biografia. Znajdzie tam czytelnik tuzy świata muzycznego, dziennikarskiego, literackiego i filmowego. Większości spośród nich nie ma już pośród żywych.

Jak pisze we wstępie autor, przez niemal 30 lat od premiery zmienił się niemal cały kontekst biografii. Inna jest Polska, inna Ameryka, zmianie uległo też postrzeganie samego Tyrmanda. Znacznie wzbogaciła się lista wydawnictw poświęconych Tyrmandowi książek (jedno z nich, publikację Marcela Woźniaka Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka jak moje życie recenzowaliśmy tutaj: https://bit.ly/34Frgek).

W ogłoszonym przez Sejm Rzeczypospolitej Roku Tyrmanda, warto przypomnieć i to pierwsze wydawnictwo opisujące patrona pierwszego roku lat dwudziestych, bieżącego stulecia. Zły Tyrmand nie zestarzał się, a oprócz pionierskości przedsięwzięcia, oferuje opisanie Tyrmanda w sposób oryginalny i emocjonujący.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s