Robert Kubiszyn / Anna Maria Jopek, „Czas kobiety. Muzyka ze spektaklu Leszka Mądzika”

Teatr Stary w Lublinie, 2017

To dość nietypowe wydawnictwo. Płyta jest rejestracją muzyki ze spektaklu Leszka Mądzika, prezentowanego na deskach Teatru Starego w Lublinie. Spektaklu zrealizowanego wspólnie z duetem Anna Maria Jopek – Robert Kubiszyn.

Zarówno w warstwie muzycznej, ale i aktorskiej (w przypadku AMJ). Oczywiście odbiór muzyki będącej częścią spektaklu jest zupełnie inny, kiedy nie mamy możliwości obcowania z warstwą wizualną. Nie zawsze sprawdza się ona, jako byt odrębny. „Czasu kobiety” słuchałem jednak z naprawdę dużym zainteresowaniem.

Zaledwie 32 minuty muzyki. Bardzo różnorodnej. Od minimalistycznej elektroniki, przez wycieczki w stronę ambientu, po akustyczny duet kontrabasu i głosu. Głosu, nie śpiewu, bowiem Anna Maria Jopek ogranicza się w części muzycznej do wokaliz, czasem bardzo subtelnych, ledwie zaznaczonych. Nostalgiczną, nieco smutną opowieść o kolejnych etapach życia, wieńczy piękny epilog w postaci oryginalnie zaaranżowanych tradycyjnych pieśni kościelnych.

Płyta identyfikowana jest, jako kolejna w dyskografii Anny Marii Jopek. Chociaż tak naprawdę jest jednak przynajmniej w połowie, (jeżeli nie w większym procencie) albumem Roberta Kubiszyna. Większość kompozycji, wykonanie i aranżacja wszystkich partii instrumentalnych to właśnie jego dzieło. Jednak dziwi mnie względna cisza wokół jego wydania. „Czas kobiety” nie jest może wydawnictwem, które podbije rankingi i listy przebojów, ale na pewno nie zasługuje na to by przejść obok niego obojętnie. Dla mnie to wielka, fascynująca, pozytywna niespodzianka, po wysłuchaniu, której wiem, że bardzo chciałbym zobaczyć to przedstawienie (pal licho, może być nawet na DVD). Czy będzie to kiedykolwiek możliwe?

Premierowa publikacja http://polish-jazz.blogspot.com/2018/01/anna-maria-jopekrobert-kubiszyn-czas.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s