Paier Valcic Quartet „Cinema Scenes”

ACT Music, 2018

actrrrrr

Austriacki akordeonista i bandeonista Klaus Paier oraz klasycznie wykształcona wiolonczelistka, absolwentka Konserwatorium w Zagrzebiu, współzałożycielka radio.string.quartet.vienna, Asja Valcic, współpracują razem od roku 2004. Valcic brała już udział w kilkunastu sesjach nagraniowych dla ACT Music. Wytwórnia ta wydała również wspólne duetowe nagrania obojga Artystów.

Na najnowszej płycie skład zespołu poszerzono do kwartetu, a Paierowi i Valcic towarzyszą Stefan Gfrerrer (bas) i Roman Werni (perkusja). „Cinema Scenes” nie jest wbrew pozorom albumem z interpretacjami popularnych ścieżek dźwiękowych do filmów. Owszem, kwartet wykorzystał fragmenty muzyki z „Dziewczyny z perłą” (kompozycja Alexandre Desplata) i „Co się zdarzyło w Madison County” (autorzy: Lennie Niehaus i Clint Eastwood), jednak pozostała dziesiątka utworów to utwory Paiera i Valcic. Utworów będących ich impresjami na temat filmu. FIlmu jako sztuki, procesu twórczego, filmowych gatunków, kolejnych aktów w abstrakcyjnej filmowej opowieści.

Lekko orientalna aura „Safranu”, echa latynoskich brzmień „Hesitation”, klasycznie jazzowa wersja „Griet’s Theme” i finałowy „Ricochet”, którego ponad połowę stanowi solowy popis Asji Valcic, prowadzą słuchacza przez niemal godzinną podróż w świat filmu opowiedzianego nutami. Punktem kuminacyjnym jest czteroczęściowa suita autorstwa Paiera, rozpoczynająca się wspomnianym wcześniej tematem „Doe Eyes” duetu Nehaus / Eastwood.

„Cinema Scenes” to nie pierwsza w katalogu ACT Music propozycja z X Muzą w tle. Kolejna bardzo udana. Oryginalna, barwna, zmysłowa, pełna zmiennych emocji, czerpiąca inspiracje z jazzu, klasyki i muzyki świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s