Bill Evans; Clark Terry – reedycje

MPS Records, 2016

Schwarzwaldzkie wydawnictwo MPS Records przygotowało kolejne ciekawe wznowienia płyt jazzowych gigantów: tria Billa Evansa oraz Clarka Terry’ego. Obie płyty łączy między innymi to, że nagrane zostały z towarzyszeniem orkiestr symfonicznych.

„Symbiosis” Bill Evans

„Symbiosis” to płyta oryginalnie wydana w roku 1974, zawierająca utwory Klausa Ogermana, zmarłego w marcu tego roku (2016) znakomitego niemieckiego kompozytora i aranżera, który współpracował z Sinatrą, Jobimem czy Dianą Krall. Całość skomponowana została z myślą o tercecie Evansa (była to nota bene trzecia już orkiestrowa płyta spółki  Evans – Ogerman).

Znakomitemu pianiście, który gra tu także na elektrycznym Rhodesie,  towarzyszyli Eddie Gomez i Marty Morell. Orkiestrę nowojorskich filharmoników poprowadził sam kompozytor.  Nieco zapomniana płyta, jednak warta poznania, szczególnie przez entuzjastów pianistyki Billa Evansa, który zachwyca choćby melancholijnym solem w początku drugiej części suity.

„Clark After Dark” Clark Terry

Płyta ta nosi podtytuł „The Ballad Artistry of Clark Terry”. W zasadzie niewiele więcej można, a nawet trzeba powiedzieć o tej płycie. 50-osobowa orkiestra (w tym 28-osobowa sekcja smyczków), złożona z najlepszych londyńskich muzyków sesyjnych towarzyszyła w nagraniach znakomitemu flugelhorniście.

Podczas sesji nagraniowej w roku 1978 zarejestrowano tuzin klasycznych ballad. Na liście utworów znajdziemy między innymi „Misty”, „Nature Boy” i „Georgia On My Mind”. Aranżacje są z dwoma wyjątkami dziełem Petera Herbolzheimera, który poprowadził orkiestrę. Przepiękne nagrania, których – zgodnie z sugestią w tytule –  najlepiej słucha się po zmroku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s